Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Annelere Özel / Doğum Sonrası

AAA

Doğum Sonrası Vücudunuz

Doğum Sonrası Vücudunuz
Doğumdan sonra rahminizin ve alt karnınızın iyileşmesi, rahminizin normal boyutuna geri dönmesi 6-8 hafta kadar sürer. Rahim, bebek doğduktan sonra daralmaya başlar ve bir kavun büyüklüğünden küçük bir armut büyüklüğündeki normal boyutuna geri döner. Bu küçülme belli bir zamanda gerçekleşir. Emzirme rahminizin normal boyutuna dönmesine yardımcı olur.

Doğum Sonrası Ağrılar

Doğum sonrası ağrılar birden fazla kez doğum yapmış annelerde, ilk kez doğum yapan annelere göre daha fazladır. Eğer ihtiyacınız olursa doktorunuza ağrı kesici için danışabilirsiniz, ancak bazen sıcak su torbası da yardımcı olacaktır.

Doğum Sonrası Akıntı

Rahim duvarında plasentanın bağlı olduğu alanın yaralanması, sonraki üç ya da dört hafta `Lokiya` olarak da bilinen bir sıvı akıntısının sızmasına neden olacaktır. Doğumdan sonraki ilk günden başlayarak bir hafta süresince akıntı devam eder. Lokiya ile  kan  karışıktır, ancak sonradan daha kahverengi bir akıntıya dönüşür. Akıntı miktarının, kendinizi sıkarsanız artabileceğini unutmayın. Bu nedenle ağır şeyleri kaldırmaktan uzak durun. Bu süre boyunca enfeksiyona karşı da açık olacağınız için, havuza girmemelisiniz.

Dikişler

Eğer dikişleriniz varsa birkaç gün boyunca ağrı çekmeniz oldukça normaldir. Pelvik taban egzersizleri (Kegel) şişkinliği azaltır ve kan akışını arttırarak Hemoroid'in rahatlamasına yardımcı olur, bu nedenle egzersiz yapmayı unutmayın. Bir kurulama bezi içerisine az miktarda parçalanmış buz konup yara üzerine uygulayarak acı ve rahatsızlık hissini azaltabilirsiniz. Ayrıca daima yumuşak bir yastık üzerine oturun.

Tuvalet Sorunları

Doğum sonrası tuvalete girmek özellikle ilk birkaç kez biraz imkansız gibi görülebilir. Tuvaletinizi yapmak üzere kendinizi kastığınızda içinizdeki her şeyin dışarı çıkacağı gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Yaraya temiz, hijyenik bir havlu tutarak her şeyi yukarıda tutmayı deneyin. Aynı zamanda genital bölgenize su tutmak rahatsızlığın hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Doğum sonrasında olağan tuvalet alışkanlığını geri kazanmak önceliklerinizden biri olmalıdır. Bu nedenle biri bebeğe bakarken, sizin buna zaman harcamanız ve tuvalette otururken strese girmemeniz iyi olacaktır.

Bazen vücudunuzun bir daha asla eski şekline dönmeyeceğini düşünebilirsiniz, ancak inanın zamanla dönecek. Biraz egzersiz ve biraz Kegel egzersizi sonrasında tamamen yenilenmiş olacaksınız.

 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor
aysun arslan
aysun arslan 11 Eylül 2017
Rb benim bir.kizm.bar.ikinciye hamileyim suan 6aylik bebegim ilk dgumdan biryil sonra eski halime donebildim umaeim ikinci.dogumdan sonrada bu olur?

Diğer Makaleler