Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Annelere Özel / Kardeş

AAA

Büyük Kardeşi Yeni Bebeğe Alıştırmak

Büyük Kardeşi Yeni Bebeğe Alıştırmak

Küçük şeylerin hesaba katıldığı, biraz uyku uyumaya çalıştığınız ve etrafınızdakileri anlamaya başladığınız bir dünyaya hoş geldiniz. Fakat her şey şu anda farklı. Bu kez bunun gerçekten bir geçiş süreci olduğunu biliyorsunuz. Kendinize daha fazla güvenmelisiniz çünkü daha önce bu işe yaradı! Fakat büyük çocuğunuz için bu tamamen yeni ve memnun olduğu bir durum değil. Biraz kıskançlık görebilirsiniz.

Bu tamamen anlaşılabilir bir şey değil mi? Yeni bebeğiniz, her zaman kardeşinin beklentilerine uygun yaşayamaz. Yeni bebeğinizin tüm ilgiyi toplayacağını ve iyi bir oyun arkadaşı olmayacağını kim bilebilirdi?

Fakat sorunsuz bir geçiş yapmanın yolları da var... 

Birlikte zaman geçirin

Eğer mümkünse aile olarak birlikte zaman geçirmeye çalışın. Herkesin, yeni rollerine alışması için zamana ihtiyacınız var, bu zamanı herkese tanıyın.
Eğer büyük çocuğunuz kıskanç ve mutsuzsa, sizin özel ilgi göstermenize ve zamanınızın büyük bir bölümüne ihtiyacı var demektir. Bu, bebeği kabul etmeleri ve kendilerini yeniden güvende hissetmelerinin anahtarıdır, bunu unutmayın !
 

Babalar için yeni bir rol 

Genelde babalar tüm yeni rolü üstlenmeye adaydır. Eğer anne yeni bebeği ile meşgulse, büyük çocuğun babasına yönelmesi doğal bir durumdur. Fakat baba, bebekle ilgilenirken, annenin daha çok büyük çocuğa zaman ayırması da önemlidir.


Bu tip durumlarda işinize yarayabilecek birkaç tüyo;

• Büyük kardeşin, kıskançlık hissetmesi konusunda davetkar olun ve ona kendini suçlu hissettirmeyin. Onu anladığınızı söyleyin. Bunun hakkında konuşun. Bu sayede, büyük çocuğunuza tüm duygulara izin verildiğini fakat kardeşine vurmak gibi belirli davranış türlerine izin verilmediğini anlatabilirsiniz.

• Yeni doğan çocuğun tüm hediyeleri aldığı hissiyatını engellemek için, çoğu anne-baba yeni doğan bir bebekleri olduğunda, ilk çocuklarına hediye alır.

• Akrabalarınız ve arkadaşlarınızdan ilk olarak büyük çocuğunuza merhaba demesini ve ardından yeni bebeğe yönelmelerini isteyebilirsiniz. Hatta büyük çocuk için küçük bir hediye de getirebilirler.

• Yapabileceğiniz en iyi şey ise büyük çocuğunuzun istediği konulara mümkün olduğu kadar dahil olmasına izin vermenizdir.

• Asla kardeşleri birbirleriyle karşılaştırmayın.

• Büyük çocuğunuz, ufaklık için güzel bir davranışta bulunduğunda onu takdir edin.

• Mümkünse ve başa çıkabilirseniz, anne sütü emzirirken geçirdiğiniz zamanının, büyük çocuk için eğlenceli olduğundan emin olun. Belki de bebeğinize süt emzirirken okuyacağınız bir kitap ya da çocuğunuzun oynayabileceği bazı özel oyunlar keşfedebilir ve bu süreyi onun için de eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Başka tüyolarınız var mı? Buradan bizimle de paylaşın! 


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor