Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Ağlama

AAA

Bebekler Neden Ağlar?

Bebekler Neden Ağlar?

Küçük yavrunuzu rahat ettiremediğinizde gerçekten kötü bir anne olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Bu konuda yalnız değilsiniz. Sakinleştirilemeyen bir bebek pek çok hissi beraberinde getirir. Hayal kırıklığı, endişe, çaresizlik ve hatta sinirlenme. Ancak tüm bunları hissetmeniz normaldir. Ağlayan bir bebeği sakinleştirmek üzere programlanmışız ve ağladıkları an onlara yakın olmak ve rahat etmelerini sağlamak istiyoruz.

 Bebekler ne kadar ağlar ?

Bebeğiniz ağladığında zaman resmen durur, çok yavaş akar. Size bebeğiniz devamlı ağlıyormuş gibi gelir ancak durum tabii ki böyle değildir. Çalışmalar küçük bebeklerin üç aylık olana kadar günde ortalama iki saat kadar ağladığını veya huzursuz olduğunu, 3-6 aylık dönemde ise bu sürenin 1 saat civarına indiğini göstermiştir. Ancak size bebeğiniz devamlı ağlıyormuş gibi gelir.

Tüm bebekler kendilerine özgü bir kişilikle ve farklı huylarla doğarlar. Bu da bebeğinizin nasıl ağladığına etki eder. Bazı bebekler oldukça kısık bir sesle ağlarken bazıları tüm enerjisini ses repertuvarını geliştirmekte kullanır ve doğal olarak biraz ekstradan anne enerjisi gerektirir. Yine de bebeğinizin çığlık atması, onun ihtiyaçlarını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu inatçılık hayatının sonraki kısımlarında ona yardımcı olacak bir özelliktir.

 Ağlamak ne anlama gelir?

Ağlamanın pek çok anlamı olabilir. Acıktım, buraya oturmak istemiyorum, bu çok rahatsız, uyuyamıyorum, burada yatmak istemiyorum ve buna benzer birçok şey. Bazen bebeğiniz büyüme atakları sırasında daha fazla ağlayabilir.
Bir süre sonra bebeğinizin neden ağladığını rahatlıkla anlayabileceksiniz. Zor olabilir ve her zaman çocuğunuzun neden üzgün olduğunu anlayamayabilirsiniz ve belki bazen bebek bile neden ağladığını bilmiyor olabilir. Kesin olan tek şey, tahmin yeteneğinizin daha da kuvvetleneceğidir.

Bebeği rahat ettirmek

Bebeğinizi rahat ettirmek için her şeyi ama her şeyi denemek normaldir. Ancak merak etmeyin, bebeğinizin ağlaması tehlikeli değildir ve ağlamanın miniğinize bir zararı dokunmaz. Bebeğinizin üzülmesi, hayal kırıklığına uğraması ya da kızması tehlikeli değildir. Eğer onun yakınındaysanız kısa bir süre sarılmanız bile bebeğinizin çok daha iyi hissetmesini sağlayabilir.

Geçmişte bebeklerin ağlamasına izin vermenin iyi olacağı düşünülürdü, çünkü bunun akciğerlerine iyi geldiğine inanılırdı ancak durum böyle değil. Çocuklar ebeveynlerinin ağlamalarına tepki vermelerini istiyorlar. Tabii ki tepki vermeden önce tuvalete gidebilir, duşunuzu tamamlayabilir ya da yemeğinizi bitirebilirsiniz. Unutmayın,gücünüzü ve sabrınızı kaybetmemek için kendinize de bakmak zorundasınız.

Bebek şımarır mı ?

Etrafınızda itiraz edenler, kucağa alışır diyenler olsa bile eğer istiyorsanız bebeğinizi kucaklayın. Bu bebeğinizi şımartmaz. Kendi içgüdülerinizi takip edin ve aldığınız tüm tavsiyelerden en akıllıca olanını seçin. Unutmayın, bebeğinizin dilinden doğal olarak yalnızca siz anlarsınız ve onun için en iyisini siz bilirsiniz.


Çevrede diğer insanlar varken bebeğim ağlamaya başlarsa ne yapabilirim? 

Muhtemelen bebeğiniz ağlamaya başladığında çevrenizdeki bütün insanlar içinde en çok endişelenen kişi sizsiniz. Pek çok kişi bu konuda oldukça anlayışlıdır ve bebeğinizin ağlamasıyla ilgili problemi olan herkes bununla yaşamak zorundadır.

Eğer emzirmeniz gerekiyorsa emzirin. Bebeğinizin ve göğsünüzün üzerine ince pamuklu bir battaniye ya da bir emzirme örtüsünü küçük bir çadır gibi örterek mahreminizi koruyabilirsiniz. 

Bebeğinizi rahat ettirmek için daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler