Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Ağlama

AAA

Bebeklerde Ayrılık Korkusu

Bebeklerde Ayrılık Korkusu

Odanın dışına çıktığınızda, bebeğinizin hiç çılgına döndüğünü ve hıçkırarak ağladığını fark ettiniz mi? Bu, ayrılma anksiyetesinin ilk belirtisidir. Çoğu bebek, altı ya da yedi ay civarında bu belirtileri göstermeye başlar ve bu anksiyete yürümeye başladığı yıllara kadar taşınabilir ve yıllarca da devam edebilir. Ayrılma anksiyetesi, genelde 12 ila 18. aylarda zirveye ulaşır ve iki - iki buçuk yaş civarında ortadan kalkar.

Fakat ayrılma anksiyetelerinin derecesi kişiliklerinden de etkilenir. Bazıları bu aşamayı daha soğukkanlı bir şekilde atlatırken, bazı çocuklar yalnız bırakılmayı zor bir durum olarak bulacaktır.

Bu yüzden de bebeğiniz büyüse dahi, size çok daha fazla ihtiyaç duyar gibi görünmektedir. Bebeğinizin yanındayken her şey iyi görünür fakat görüş açısından çıktığınızda, ufak bir kriz patlak verir. Gözden kaybolduğunuzda, çocuğunuz artık var olmadığınızı düşünür. Gerçekten dayanılmaz bir histir fakat zararlı değildir. Bazen annenin gerçekten başka bir odaya gitmesi gerekir.


Ayrılmayı kolaylaştırmak için, aşağıdakileri deneyin:

• Görüş açısından çıktığınızda, bebeğinizle konuşun.
• Sık sık ce-ee oyunu oynayın.
• Bebeğinize bir sorun olmadığının güvenini verin. Anksiyeteyi büyük bir sorun haline getirmeyin. Sadece diğer odaya gittiniz ve geri dönüyorsunuz. Anneler ve babaların görüntüden kaybolmasının tamamen doğal bir durum olduğunu ve yakında geri döneceklerini bilmelerine izin verin.
• Sakin kalın ve güven verin. Normal davranın.
• Daha gergin olduğu günlerde, bebeğinize sevgi ile davranın, ona sarılın ve onu rahatlatın.
• İstediği her yerde sizi takip ederek bebeğinizin, sizin gölgeniz olmasına izin verin.

Çocuğunuz sizden uzaklaştığında, ona gülümseyin. Etrafını keşfetmesi için onu destekleyin. Fakat bir şeyleri önüne itmeyin. Onların yanında olduğunuzu ve her şeyin yolunda gittiğini bilmesine izin verin.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler