Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Bakım

AAA

Bebeğiniz İçin Temel Bakım Önerileri

Bebeğiniz İçin Temel Bakım Önerileri

Banyo

Günlük banyo, özellikle de kış aylarında her zaman gerekli değildir. Bezle veya Komili Bebe Yeni Doğan Islak Havlu'yla silmek de bebeğinizi temizlemenin diğer bir yoludur:

  • Gözlerle başlayın. Nemli bir bez, bir parça nemli pamuk kullanın ve içten dışa doğru silin.
  • Ardından kulaklarının arkasını da yıkadığınızdan emin olarak yüzünü yıkayın ve boynunu da yıkamayı unutmayın. Ardından kollarını, gövdesinin önünü ve arkasını yıkayın ve tüm cilt kıvrımlarını da içerecek şekilde iyice kurulayın.
  • Cildinin nemlendirilmesi gerekirse yıkama suyunun içerisine biraz yağ ekleyin fakat göbek bağı düşene kadar bunu yapmayın.
  • Göbek deliğini iyice kuruladığınızdan emin olun. Bebeğinizin göbek deliğini temiz tutmak için bir parça pamuk kullanmak faydalı olabilir.
  • Son olarak bebeğinizin poposunu her zaman önden arkaya doğru yıkayın. Eğer miniğiniz kaka yapmışsa, poposunu iyice yıkayın.
  • Bebeğinizin çıplak yerlerini bir havlu ile sararak bebeğinizi ısıtın.

Temiz bez bağlama

Temiz bez bağladığınızda, henüz göbek bağı düşmediyse bezin göbek bağınının üzerine gelmediğinden emin olun. Bunun için göbek bağı oyuntulu Komili Bebe Yenidoğan ürününü kullanabilirsiniz.

Bebeğinizi giydirme

Bebeğinize bir tulum ve yelek giydirin fakat kıyafetlerinin onu rahatsız edecek kadar sıkı olmaması gerektiğini unutmayın. Kıyafetlerin bezi yukarı doğru çekmediğinden ya da kollarının ve omuzlarının hareketini kısıtlayacak şekilde baskı uygulamadığından emin olun.

Bebeğinizin kulaklarını temizleme

Eğer kulaklarının temizlenmesi gerekirse, yalnızca kulağının dış bölümünü temizlemelisiniz. Bu temizleme süresi birkaç haftada birden, haftada bire kadar çeşitlilik gösterebilir.

Tırnakları kesme

Bebeklerde tırnakların bakımı ve kesilmesi önemlidir. Çoğu anne-baba tırnak kesmekten çekinir çünkü yeni doğmuş bir bebeğin tırnaklarını kesmek, özellikle ilk defasında, çok korkutucu olabilir. Ancak endişelenmeyin, korkacak bir şey yok! Bebeğin tırnak etine zarar vermeyecek ve minik parmaklarının yapısına uygun bir tırnak makası seçimi oldukça önemlidir. Kendiniz için kullandığınız tırnak makasları bebeğiniz  için uygun değildir.

Bazen anneler bebeklerinin tırnaklarını uykuda kesmeyi düşünürler. Ancak sanılanın aksine, bebeklerin yakalama refleksi çok kuvvetli olduğundan bebeğiniz ani ve hızlı bir şekilde elini çekebilir. Bu nedenle tırnaklarını bebeğiniz uyanıkken kesmek doğrudur. Bu arada unutmayın, tek kişi tırnak kesmeye çalışırken biraz zorlanabilirsiniz. Bu yüzden bebeğinizin tırnağını keserken ellerini tutacak birinden, mesela eşinizden yardım isteyebilirsiniz.

Saçlar

Saçlarını ince dişli bir tarak ya da yumuşak bir fırça ile dikkatli bir şekilde tarayın. İlk olarak saçların doğal çıkış yönüne karşı, daha sonra ise çıkış yönünde. Bu şekilde, saçta konak oluşmasını engellemiş olursunuz.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler