Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Beslenme

AAA

Bebeğiniz Yemek Yemeyi Reddediyorsa

Bebeğiniz Yemek Yemeyi Reddediyorsa

Yeni ebeveynlerin bebekleriyle ilgili en çok düşündüğü iki şey vardır: uyku ve yemek. Bu muhtemelen ikisinin de temel ihtiyaçlar olmasından kaynaklanmaktadır. İş yemeğe geldiğinde, en zor durum bebeğin yemeği reddetmesidir. Katı besinler için hazır olmayabilirler, bu yüzden birkaç gün hatta bir iki hafta kadar bekleyin ve ardından yeniden deneyin. Bebeğinizin katı gıdalara başlamaktan mutlu olacağı bir zamanı seçin. Bu, işi her ikiniz için de kolaylaştıracaktır.

Az yemek

Çocukların iştahı büyük oranda değişiklik göstermektedir. İdeal porsiyon diye bir şey yoktur. Tek tek öğünlerine odaklanmaktansa, çocuğunuzun genel iştahına bakın. Günün gidişatında biraz daha fazla yemek yediklerini keşfedebilirsiniz. En önemli şey, çeşitli ve dengeli yemekler servis etmenizdir. Eğer çocuğunuz mutlu görünüyorsa ve büyüyorsa, her şey yolunda demektir.
 

Bebeğim sadece tek çeşit yemek istiyor

Bazen çocuklar bir yemeğe takıntılı hale gelir ve başka bir şey yemeyi reddederler. Patates, bezelye, salatalık olabilir – adını siz söyleyin! Endişelenmeyin, bu takıntılar genelde geçicidir. Yapmayı planladığınız yemekleri servis edin ve yemeklerinizi çeşitli tutun. Çocuğunuz, yakında çok daha fazla tadı keşfedecektir.

Tamamen reddetme

Çocukların periyodik olarak yemek yemeyi reddetmesi olağandışı bir şey değildir. Bunu bir sorun haline getirmemeye çalışın. Bu çok stresli ve sinir bozucu bir durum olduğundan söylemek yapmaktan daha kolaydır – hepimiz, besinlerin kısa ve uzun vadede ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Çocuğunuzun bir ya da iki kaşık dolusu yemeği yutmasını sağlamak için çeşitli oyunlar ve rüşvetler kullanmaya kalkarsanız, bu kolaylıkla her yemek zamanı uğraşmanız gereken bir sürece dönüşebilir.

Yemek zamanlarını bir savaş haline dönüştürmeyin

Bebeğinize yemek yedirmekle alakalı bazı önerileri sizin için derledik; yemek masasına birlikte oturun ve çocuğunuzun tabağına az miktarda yemek koyun. Yemek zamanları, bir irade savaşına dönüşmemelidir. Soğukkanlı bir şekilde oyun oynamak, genelde işe yarar. Çocuğunuz acıktığında, yemeği ısıtın ve ona servis edin. Çocuğunuzu, bisküvi ya da sandviç tarzı şeylerle

                                                          ‘’ödüllendirmekten’’

kaçının. 

Asla çocuğu yemeğe zorlamayın

Eğer çocuğunuz yemek yemeyi reddederse ve yemek zamanları aç görünmüyorsa, bunun yerine sık sık daha küçük yemekler servis etmeyi deneyin. Çocuğunuzun yemek saati, ailenin geri kalan üyelerinden farklı olabilir.


Çocuğunuzun damak tadı kişiseldir

Çocuğunuz belirli besinlerden hoşlanmayabilir. Kendi yemek tercihlerinizi düşünün. Büyüdükçe diğer yemeklerden hoşlanmayı öğrenmiş olmanıza rağmen, muhtemelen belirli şeyleri hala yemiyorsunuzdur. Çocuğunuz da aynı süreçten geçecektir :)

Bilgi ve öneri için, doktorunuza danışın. 

Çocuğunuz hiç yemek yemeği reddetti mi? Ne yaptınız? Buradan bizimle de paylaşın !


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler