Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Beslenme

AAA

Bebeğinizi Katı Besinlere Alıştırma

Bebeğinizi Katı Besinlere Alıştırma

Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerimizi ilk altı ay emzirmemizi özellikle önermektedir daha sonrasında ise, bebeğinize anne sütü ya da mamanın yanı sıra diğer besinlerden de az miktarda verebilirsiniz. Böylece, anne sütünüz bebeğinize ihtiyacı olan besinleri vermeye ve alerjilere karşı korumaya devam ederken ‘’uygun’’ besini de denemesine olanak tanıyacaktır.

Hafif besinlerle başlayın

Besinleri küçük parçalar halinde vermenizin amacı, bebeğinizi farklı tat ve kıvamlara alıştırmaktır. Daha katı olan bir şeyi yutma, alışkın olduklarından tamamen farklı bir yeme tekniği gerektirebilir. Bebeğinizin ilk katı besininin yavan, yumuşak ve tatlı olmasının sebebi de budur.

Bebeğinizi demir yönünden zenginleştirilmiş bebek tahılı/pirinci, kabuğu ayıklanmış, çekirdeği (ya da tohumu) çıkartılmış meyve püresi veya püre haline getirilmiş patatesle beslemeye başlayabilirsiniz. Bebeğinizin yaşına uygun şekilde satın alınmış bebek mamaları da bebeğiniz için iyi bir alternatif olacaktır.
İlk olarak bebeğinizi anne sütüyle ya da biberonla besleyin (8-9 aya kadar) ve  ardından''beslenmeyi tamamlamak'' için katı gıda verin. İlk aşamada 1/2-2 çay kaşığı ile başlayın ve bebeğiniz yaklaşık 3-4 çay kaşığı yiyebilir hale gelene dek, aşamasal olarak bu miktarı arttırın. 
Bebeğinizin gıdalarını püre haline getirmek için, blender kullanın ya da tahta kaşık ile gıdayı ince delikli bir süzgeçten geçirin. Gıdayı bebeğinizin yutabileceği akışkan bir kıvama getirmek için, anne sütü ya da mama ekleyebilirsiniz. 

Eğer bebeğiniz katı gıdayı reddediyorsa

İlk besinlerin tatları – küçük bir çay kaşığı da olsa – bebeğinizi hemen cezbetmeyebilir. Hatta tam aksine kameranızın düğmesine basın. Bebeğiniz size daha önce hiç görmediğiniz eğlenceli yüz ifadeleri yapabilir :)  Unutmayın ki bebeğinizin şimdiye dek denediği tek besin tamamen tatlı ve lezzetli (onun için :)) bir sıvıydı.

Eğer ilk katı besin denemeleri başarılı olmadıysa ya da başarısız bir şekilde çeşitli tatları denediyseniz, aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz;

1. Etli ve kabuksuz meyvelere geçin veya püre haline getirilmiş et ve balık.
2. Ayrıca babası ya da anne sütü ile bağlantılı olmayan herhangi bir yakınınız da bebeğinizi yeni gıdalar ile tanıştırabilir.

Eğer bunları tümü başarısız olursa ve bebeğiniz ağzına kaşık yaklaşınca ağzını kapatıyorsa, hangi besini denediğinizin bir anlamı yoktur, yalnızca bir süre bekleyin. Daha sonra tekrar deneyin. Acele etmeyin.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler