Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Beslenme

AAA

Biberonla Besleme

Biberonla Besleme

Hazır bebek mamaları anne sütünü yeteri kadar alamayan bebekler için üretilmektedir. Sağlık uzmanları annelerin hazır bebek maması kullansalar dahi mümkün olduğu kadar emzirmeye teşvik etmektedir.
Mama sütü inek sütünden üretilmektedir fakat genel bileşimi değiştirilmektedir.
Bebeğiniz için en iyi mamanın hangisi olduğu hakkında doktorunuza danışmalısınız. Bebek maması ve anne sütü dışındaki içecekler bebeğinizi hasta edebilir. Yedi ay üzeri bebeklere içmesi için su verilebilir.

Mamayı hazırlama

Hazır sütler toz olarak satılmaktadır ve kaynatılmış su ile karıştırmanız yeterli olacaktır. Mamayı hazırlamadan önce her zaman ellerinizi yıkayın. Bebeğiniz en azından 3 aylık olana dek tüm beslenme ekipmanlarını yıkamalı ve sterilize etmelisiniz (anne sütü ile kullanılan tüm ekipmanlar). Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde yıkamak ve durulamak yeterli olacaktır.
Mümkünse her beslenme için taze mama hazırlamanız en iyisidir. Mamayı hazırlarken ambalajın üzerinde yer alan talimatları takip edin. Bebeğinizi hastalandırabileceğinden mamaya asla belirtilenden fazla toz (ya da daha az su) eklemeyin veya fazladan bir şey koymayın.

Mamayı ısıtma

Mama, biberonu bir sıcak su kabına yerleştirerek aşama aşama ısıtılmalıdır. Tercihen mikrodalga kullanmayın çünkü mama aşırı ısınabilir ya da eşit ısınmayabilir.  Eğer mamayı mikrodalgada ısıtırsanız, öncelikle sallayın ve 2-3 dakika boyunca mamanın oturmasına izin verin. Sıcaklığın bebek için doğru olup olmadığını test etmeden önce, yeniden sallayın. Bebeğinizi beslemeden önce, bileğinize birkaç damla damlatarak mama sıcaklığını kontrol edin. Sadece ılık hissi vermelidir.

Mamayı saklama

Uzmanlar bakteri oluşmasını engellemek için her seferinde taze mama hazırlamanızı önermektedir. Süt belirli bir süre boyunca sıcak tutulduğunda, bebeğinizin sağlığını riske sokacak bakteriler üretir. Bu yüzden hazırlanan mamayı uygun şekilde saklamanız önemlidir. İki saatten uzun bir süre oda sıcaklığında ve dört saatten uzun bir süre buzdolabında saklanmamalıdır. Asla mamayı yeniden ısıtmayın ve bebeğinizin içmediği mamayı atın.
Eğer bir yere gidiyorsanız temiz ve ılıtılmış kaynamış su ile sterilize bir biberonu yanınıza alın ve bebeğinizin beslenme saati geldiğinde yalnızca toz mamayı ekleyin. Eğer öncesinde biberonu hazırlamanız gerekirse, soğutulmuş bir kutu ya da yalıtım poşetinde soğuk muhafaza edin ve iki saat içerisinde kullanın. Boğulma riskine karşı asla bebeğinizin araç koltuğunda tek başına süt ya da mama içmesine izin vermeyin.

Ne kadar beslemeli

Yaş, kilo, saat, aktivite seviyesi, hastalık ve büyüme oranı gibi bir çok faktör bebeğin mama ihtiyaçlarını etkileyebilir. Mama kutunuz, bunun hakkında genel talimatlara sahip olacaktır. Bebekler genelde beslenmek istediklerinde beslenirler, bu yüzden bebeğinizin açlık sinyallerini öğrenin.
Mama ile beslenen çoğu yeni doğanın, ilk birkaç hafta boyunca 24 saatte altı ile sekiz kez beslenmesi gerekir. Bazıları ise, yaklaşık altı haftadan sonra gece beslenmeyi bırakabilir.
Gün boyunca aşama aşama beslenme miktarlarını arttırın. Yaklaşık ikinci ayda, beslenme sıklıkları muhtemelen 3-4 saat olacaktır.

Aşağıdaki durumlar size bebeğinizin yeterli besin aldığını sinyallerini verebilir;
• Beslenmeden birkaç saat sonra da mutluysa ve rahatsa
• Sabit oranda kilo alıyorsa
• Günde altı ya da daha fazla bez ıslatıyorsa

Sıcak havalarda ya da bebeğiniz keyifsiz olduğunda ekstra besin isteyebilir.
Anne sütü ya da mama bebeğinizin ihtiyaç duyduğu ana gıda olduğundan bir yaşına kadar devam edin (genelde bebeğinizin katı gıdaya başlamaya hazır olduğu bir dönem olan 6. aydan önce katı gıdaya geçmeye gerek yoktur).
Bebekler için, konsantre ve koyulaştırılmış süt kullanılmamalıdır. Eğer bebeğiniz açsa ve daha fazlasını istiyorsa, her beslenmesinde daha fazla süt verin ya da ekstra besin ekleyin.
7-8 ay sonra, bebeğinizin yemeklerine az miktarda inek sütü ekleyebilir ya da yoğurt veya peynir verebilirsiniz.
12. aydan sonra ise, yeni yürümeye başlayan çocuklar için ana süt kaynağı tam homojenize inek sütüdür. 

Biberonla besleme pozisyonu

Bebeğinizi biberonla beslerken onu kendinize yakın tutmanız önemlidir böylece onları beslerken kendilerini güvende hissederler ve sevginizi hissedebilirler. Ayrıca bebeğinizi tutmak boğulma riskini engeller ve kulak enfeksiyonlarını engellemek için de biberonun doğru açıda olmasını sağlar. Bebeğinizi biberondan süt emerken bırakmayın (bebeklerin ağzında süt ile uykuya dalması durumunda, dişleri hasar görebilir).
Emzirme ya da mama ile besleme hakkında öneri ya da desteğe ihtiyacınız olursa, yardım alabileceğiniz kurumları aşağıda bulabilirsiniz;
• Aile hekiminiz
• Doktorunuz
• Kamu ya da özel diyetisyen


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler