Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Bezini Değiştirme

AAA

Bebeğinizin Altını Değiştirirken

Bebeğinizin Altını Değiştirirken

Hangi sıklıkla bebeğinizin altını değiştiriyorsunuz?

Bebeklerin ihtiyaç duyduğu alt değiştirme sıklığı farklıdır. Pek çok ebeveyn doğum sonrası ilk birkaç hafta boyunca bebeklerinin altını günde beş-altı kez değiştirir. Eğer bebeğiniz her bezde kakasını yapıyorsa alt değiştirme işlemini daha sık yapmanız gerekebilir ancak birkaç gün sonra bağırsak hareketlerinin sıklığı azalacaktır.

Genellikle küçük bebekler daha büyük bebeklere göre daha sık çiş yaparlar. Bunun anlamı bezlerinin günde beş ya da altı defa, bazen de sekiz ya da dokuz defaya kadar değiştirilmesinin gerekmesidir. Bebeğiniz kaka yaptıktan hemen sonra altını mutlaka hemen değiştirmeniz gerekmektedir.

Emzirme öncesinde ve sonrasında bebeğinizin bezini kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bebeğinizi uyutmadan önce her zaman altının kuru olup olmadığını kontrol edin.

Geceleri ne sıklıkla altlarını değiştirirsiniz?

Geceleri bebeğinizin altını yalnızca kaka yaparsa veya beziniz sızdırıyorsa değiştirmelisiniz. (Bezin sızıntı yapması durumunda muhtemelen yanlış boy bebek bezi kullanıyorsunuz demektir, daha büyük boyunu denemelisiniz :))

Bebeğiniz gece bezine sadece çiş yaptıysa poposunu su ile yıkamak zorunda değilsiniz ancak bebeğinizin diğer zamanlara göre daha uzun süre uyuma eğilimi içinde olduğunu hissediyorsanız gece uykusuna yatırmadan önce yıkamanız iyi olacaktır.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor
Alperen Eyüpoğlu
Alperen Eyüpoğlu 2 Eylül 2016
bu faydalı makale için teşekkürler :)