Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Emzirme

AAA

Bebekler Gece Emmeye İhtiyaç Duyar

Bebekler Gece Emmeye İhtiyaç Duyar

Muhtemelen çoğu anne gibi bebeğinizin gece uyuyan bebeklerden olmasını ümit ediyorsunuz. Fakat geceleri emzirilmesi gerekmeyen çok az sayıda bebek vardır. İhtiyaç duydukları tüm besinleri almaları için genelde onları gece de emzirmek gerekir. Ayrıca bu şekilde sizin onun yanında olduğunuzu da hissederler. Henüz büyük bir dünyaya alışamamışlardır ve bol fiziksel yakınlık, dokunma ve vücut temasına ihtiyaç duyarlar. Küçük bebekler için bu ihtiyaç büyük ölçüde emzirmek ile karşılanır.

Geceleri tekrar tekrar uyanmak zor bir süreçtir tabii ki. Tüm vücudunuz bundan etkilenir fakat yine de kalkmanız ve bebeğinizi emzirmeniz gerekir. Bu nedenle çoğu anne bebeğini gece boyunca yanında tutmak ister.
Bir yatağı paylaşma, birlikte uyuma çokça tartışılan bir konudur. Bazı uzmanlar özellikle beklenmedik ölüm riskini arttırdığı düşüncesi nedeniyle bebekle birlikte uyunmasını uygun bulmazken, bazı uzmanlar ölüm riskinin düşük olduğunu ve bebekle birlikte uyumanın, bebekle bağ kurmayı ve emzirmeye başlamayı desteklediğini düşünmektedir.
Hangisine karar vereceğiniz ise tamamen size ve kendinizi nasıl rahat hissettiğinize kalmıştır. Fakat doktorlar genellikle bebeğinizi yatağınızın yanındaki bebek karyolası ya da beşiği olmak üzere kendi yatağında uyutmanızı önermektedir.
Eşiniz ve bebeğinizle birlikte aynı yatakta uyumak hem siz hem eşiniz sağlıklı olduğu sürece çok sakıncalı değildir. Ancak ikinizden biri ya da her ikiniz aşırı kilolu, hasta ya da ilaç veya alkol etkisi altındaysanız asla bebeğinizle aynı yatağı paylaşmayın. Ayrıca araştırmalar, ani ölüm riskinin ebeveynlerden biri ya da her ikisinin de sigara içmesi durumunda arttığını göstermektedir.

Eğer bebeğiniz sizinle birlikte uyuyorsa aşağıdakileri aklınızda tutun:

• İster sizin yatağınızda olsun ister kendi yatağında, bebeğinizi her zaman sırt üstü uyutun.
• Bebeğinizin yattığı yatağın çok yumuşak olmadığından emin olun.
• Bebeğinizin yatağının çok sıcak olmadığından emin olun.
• Bebeğinizin başının kazara battaniye, yastık ya da başka bir şeyle kapanmadığından emin olun.
• Bebeğinizin yataktan düşmeyeceğinden, sıkışmayacağından ya da ezilmeyeceğinden emin olun.


Bebekler gece emmeyi ne zaman bırakır?
Çoğu bebek, yaklaşık altı aydan önce gece emzirilmeyi bırakmaya hazır değildir. Ancak altı aydan sonra bebeğiniz geceleri emmeyi bırakmaya gönüllü olmasa da bilin ki aslında gündüzleri yeterince beslenmektedir.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor
Aslıhan Arslantürk
Aslıhan Arslantürk 28 Kasım 2017
artık 1 yaşında ve bnm sütüm kalmadı :( bugüne kadar hiç biberon kullanmadı ve hala tutmayı bilmiyor.. öğrense geçe biberonla vericem en azından karnı da doyucak ama alışmıyor

Diğer Makaleler