Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Emzirme

AAA

Emzirmeye Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Emzirmeye Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Eğer yeni doğan bebeğinizi göğsünüze koyarsanız muhtemelen kendi kendine meme ucunuzu bulduğunu fark edeceksiniz. Bu biraz zaman alabilir fakat bebeğiniz mutlaka meme ucunuzu bulacaktır çünkü bebeklerin emme içgüdüleri çok güçlüdür.

İlk anne sütü: Kolostrum

Bebeğiniz doğumdan hemen sonra hamilelik döneminde göğsünüzde biriken ve kolostrum olarak adlandırılan kıvamlı anne sütünü emmek isteyecektir. Kolostrum, yağlı ve son derece besleyici bir süttür ve ilk aylarda bebeğinizi çeşitli enfeksiyonlardan koruyan antikorlar içermektedir. Kolostrum vücudunuz tarafından az miktarda üretilir fakat özel içeriği nedeni ile doğumdan sonraki ilk günlerde sütünüz düzgün bir şekilde gelmeye başlayana kadar bebeğinizin tüm besin ihtiyaçlarını karşılar.

Emzirmeye başlama

Doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede bebeğinizi göğsünüze yaklaştırın. İşte emzirme böyle başlar. Bebeğiniz teninize sarılarak size yakın kalmak ister. Rahminizde kalp atışlarınızın sesinden sizi tanırlar ve kucağınız da rahminiz gibi sıcak, dar ve kalp atışlarınızı duyabildiği bir yerdir. Bebeğiniz kollarınızda aşina olduğu sesinizi duyar ve ihtiyacı olan besini alır. Bu yüzden de bebeğinizin olmak istediği favori yerin göğsünüz olması çok da şaşırtıcı değildir.

Acıyan meme uçları

Çoğu annenin ilk emzirme günleri ve hatta haftalarında meme uçları acır. Bu şaşırtıcı bir durum değildir. Göğüslerinize artık tamamen farklı bir şekilde muamele edilmektedir. Meme uçlarınızın çatlayarak acımasını engellemek için bebeğinizin doğru emme tekniği ile meme ucunuzu kavradığından emin olun.


Emme tekniği

Emzirme konusunda henüz muhtemelen acemisiniz ve bu yüzden doğru emme tekniğini bilmemeniz gayet normal. Emzirme konusunda tecrübeli ve yerinde öneriler için ebenize ya da doğum evi/hastane personeline danışabilirsiniz. Çoğu hastane konuşabileceğiniz ve özel olarak sizle ilgilenebilecek emzirme danışmanlarına sahiptir. Bebeğinizin göğsünüze doğru konumlandırılıp konumlandırılmadığını kontrol etmelerine izin verin. Ebenizden, emzirme danışmanınızdan ve eşinizden yardım alarak sorunsuz bir başlangıç için en iyi emzirme tekniğini bulabilirsiniz.
Kısa sürede alışacağınızdan eminiz. İronik olarak başarılı bir emzirmenin en büyük engeli bu konuda çok endişelenmektir. Göğüslerinizin ve meme uçlarınızın şekli ve boyutu herhangi bir fark oluşturmaz. Çoğu kadının bebeklerini besleyebilecek kapasitede olduğunu unutmayın ve kendinize güvenin. Sütün miktarı değişiklik gösterebilir fakat genelde vücudunuz ne üretiyorsa bebeğiniz için doğru miktar odur.


Emzirme bebeğinizi rahatlatır ve onunla aranızda bağ kurar

Başlangıçtan itibaren etrafınızdakilerden yardım ve destek almak çok önemlidir. Eşiniz size bazı diğer konularla ilgilenerek yardımcı olabilir. Bu, siz ve bebeğinizin kendi küçük dünyanıza çekilmenize ve tamamen emzirmeye, bağ kurmaya ve birbirinizi tanımaya odaklanmanıza olanak sağlar. Emzirme, yemekten çok daha fazlasıdır. Ayrıca birbirinizi tanımayla da ilgilidir.

Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk birkaç haftanın emzirme deneyimlerini bize anlatın.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler