Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Emzirme

AAA

Göğsünüzden Süt Gelmeye Başladığında

Göğsünüzden Süt Gelmeye Başladığında

Bebeğinizin emme içgüdüsü ilk birkaç gün oldukça kuvvetlidir. Özellikle doğumdan sonraki ikinci ve üçüncü gün gıda kaynaklarını açmak için sıkı çalışmaları gerekmektedir. Siz kendi göğüslerinizden bu başarıyı beklemeseniz bile süt akmaya başlar. Göğüsleriniz farklı ve oldukça büyük görünürler! Gergin, hassas ve sütle doludurlar.

Emzirmenin başlaması

Bebeğiniz kısa süre içerisinde emmeye alışacak ve süt üretiminiz bebeğinizin ihtiyaçlarına göre adapte olacaktır. Bu oldukça ustalık isteyen bir durumdur. Eğer bebeğiniz fazla emmeye başlarsa, vücudunuz kendini bu duruma göre adapte edecek ve sütünüz artacaktır. Eğer bebeğiniz az emerse de aynı ölçüde kaynak azalır. Miktarın en uygun hale gelmesi birkaç gün sürer ancak mutlaka gerçekleşecektir.

Süt üretme refleksi

Bebeğiniz göğüslerinizi emdiğinde, emme etkisi beyninize bir sinyal gönderir ve iki hayati hormonun göğüslerinize gönderilmesine neden olur. Bu hormonlardan biri süt üretimine yardımcı olan prolaktindir. Bebeğiniz ne kadar fazla emerse daha fazla prolaktin salgılanır ve daha fazla süt üretilir veya tam tersi. Diğer hormon ise, süt üretme refleksini düzenleyen oksitosindir ve bu hormon da sütünüzün akmasını sağlar.

Bebeğiniz bir süre emdikten sonra süt akmaya başlayacaktır. Bebeğiniz emmeye ilk başladığında göğüslerinizde karıncalanma hissedebilirsiniz. Sütünüz damlayabilir ya da tazyikli bir şekilde çıkabilir. Bazı kadınlar süt üretme refleksini gerçekten hissetmezken, bazıları bunu bebeklerinin ağladığı an hissetmektedir :)


Stres süt üretme refleksini engelleyebilir

Eğer hassas, gergin ya da stresliyseniz süt üretiminiz daha az etkili olacaktır. Bu nedenle huzurlu, sessiz ve rahat bir ortama ihtiyaç duyarsınız.

Sonraki zamanlarda, emzirme konusunda daha rahat ve alışmış bir hale gelirsiniz ve süt daha kolay akmaya başlar. Pek çok kadın için emzirme kademeli olarak düşünmeden yapabilecek bir refleks halini alır. Pratik ve yapması bir o kadar da konforlu olur. Zaman geçtikçe sizin de bu duruma gelmeniz çok uzun sürmeyecektir.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler