Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Emzirme

AAA

Ne Kadar Sıklıkla ve Ne Kadar Süreyle Emzirmelisiniz

Ne Kadar Sıklıkla ve Ne Kadar Süreyle Emzirmelisiniz

Ne kadar emzirilmek istediğine bebeğinizin karar vermesine izin verin. Söz emzirmeye geldiğinde, bebeklerin kendilerine özel tercihleri ve ihtiyaçları vardır. Bazı bebekler bir mola verip ardından devam ederek daha uzun süre emzirilmek isterken, bazıları hızlı bir şekilde emzirilmek isterler. Bu durum emzirmenin birkaç dakikadan, bir saate kadar zaman alabileceği anlamına gelmektedir.

Ona ihtiyaç duyduğu zamanı tanıyın ve emzirme seanslarını kesmeyin.

Bir bebek günde kaç kez beslenmelidir?

Anne sütünün sindirilmesi kolaydır. Bu nedenle, emzirilen bebekler genelde biberonla beslenen bebeklere göre daha sık beslenmek ister.

İlk birkaç ay için çoğu yeni doğan, günde 12 kez ve bazen çok daha sık beslenmek ister. Beslenmeler arasındaki sürenin uzunluğu, günün gidişatına göre çeşitlilik gösterebilir. Çoğu bebek öğleden sonra ve akşamları neredeyse sürekli emzirilmek isterken, bu aralıklar sabah ve öğlen saatlerinde biraz daha uzundur.

Ağır uykucular

Eğer bebeğiniz çok uyuyorsa ve uyumayı yemeye tercih ediyorsa, 24 saatte altı defa beslenmesi gerekebilir. Bu durumda, bebeğinizi uyandırmayı deneyin ve geceleri de dahil olmak üzere daha sık emzirin. Eğer bu işe yaramazsa (eğer minik bebeğiniz daha sık emzirilmekle ilgilenmiyorsa ve yalnızca uyumak istiyorsa), Doktorunuza danışın ve bebeğinizin kilosunu sık sık kontrol edin.

Tatlı ve yağlı anne sütü

Her emzirmenizde, bebeğiniz ilk tatlı olarak anne sütünü alacaktır. Kıvamı daha ince ve rengi neredeyse mavidir ama sonrasında sütünüz daha yoğun ve besleyici olacaktır. Bebeğiniz göğsünüzü bırakmaya karar verene dek, bebeğinizin emmesine izin verin. Bu çok önemli bir unsurdur çünkü böylece göğsünüzün boşaldığından ve bebeğinizin bu doyurucu ‘’kremanın’’ en son damlasını emdiğinden emin olabilirsiniz. 

Bir göğüs mü? İki göğüs mü?

Genelde her emzirmede bir göğüsten emzirmek yeterlidir. Buna rağmen eğer bebeğiniz daha az sıklıkta daha fazla miktarda emzirme eğilimi gösterirse iki göğsünüzü de kullanabilirsiniz. Bu tip durumlarda bir göğsünüzü tamamen boşalana dek ve diğer göğsünüzü de bebeğinizin ihtiyaç duyduğu ölçüde kullanabilirsiniz. Sadece, bebeğinizin emzirmeyi bitirmesini bekleyin. Bu, bir göğsün yeterli olup olmadığını size anlatacaktır. Bir sonraki emzirmede, ikinci göğsünüz ile başlamayı unutmayın.

Sık emzirilme istemi

Eğer bebeğiniz 1-2 saatten daha sık emzirilmeyi istiyorsa, bu yağlı ve doyurucu sütün son damlasını emmediklerinin ya da doğru emme tekniğine sahip olmadığının bir belirtisi olabilir. Eğer göğsünüz acımıyorsa, bebeğiniz muhtemelen doğru tekniğe sahiptir. Doğru emzirme tekniğinde bebeğinizin tüm ağzı göğsünüzün etrafına gelecek ve alt dudağı aşağı doğru kıvrılacak şekilde olmalıdır. Bebeğinizin aynı göğsünüzde biraz daha uzun kalmasına izin verin. Yemeğin tamamen bittiğinden emin olmak için onu uyanık tutun (ayağını gıdıklayarak).

Emzirmeyle ilgili problemleriniz varsa, yardım için başvurabileceğiniz birçok yer vardır. İlk aşamada, doktorunuz size besleme ile ilgili problemlerinizde yardımcı olacaktır.

Emzirilirken uykuya dalan bebekler için bir öneriniz var mı? Burada bizimle paylaşabilirsiniz.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler