Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Emzirme

AAA

Sütünüz Çok Mu Fazla?

Sütünüz Çok Mu Fazla?

İlk günlerde, özellikle sütünüz ilk kez geldiğinde vücudunuz oldukça fazla miktarda süt üretir. Hatta yeni göğüs ölçünüz sizi bir miktar şaşırtabilir. Ancak birkaç gün sonra süt üretiminiz kademeli olarak bebeğinizin ihtiyaçlarına göre ayarlanacaktır (ve göğüs ölçünüz kademeli olsa bile normale dönecektir). Bunun nedeni bebeğiniz göğüslerinizi tam olarak boşaltmadığında vücudunuzun daha az süt üretimine adapte olmasıdır.

Çok fazla sütün engellenmesi

Bu durum birkaç gün sürebilir ve maalesef fazla süt göğüsleriniz için acı verici olabilir. Bu süreçte göğüsleriniz gerginleşir ve ağrıyabilir. Bebeğinizin de meme ucunuza ulaşmakta zorlanacağından, bu da ayrıca acı verici olacaktır. Fazla süt, süt kanallarının tıkanması riskini de artırabilir.


Bu duruma yardımcı olacak ve rahatsızlığınızı azaltacak bazı ipuçlarımız var;

- Eğer göğüslerinizin çok sert olduğunu hissediyorsanız, bebeğiniz bir göğsünüzü emerken diğer göğsünüzdeki sütün serbest bir şekilde akmasına izin verin. Duşta göğüslerinize nazik bir şekilde ılık su tutun.

- Eğer süt kanallarının tıkanmasıyla ilgili ilk belirtilere sahipseniz (ağrılı hassas göğüs) ya da eğer bebeğiniz emmek istemiyorsa, göğsünüzü eliniz ya da bir pompayla sağmanız gerekebilir. Fakat çok fazla pompalamayın. Pompa kullanmak sütün daha fazla olmasına bile neden olabilir.

- Sık sık emzirin. Eğer ağrıyı hafifletmek için gerekliyse bebeğinizi uyandırın. Ancak unutmayın; eğer iyi hissediyorsanız, göğüsleriniz sıkıştırılarak gerildiğinde rahatsızlık vermiyorsa ve süt ile doluysa, bebeğinizin istediği kadar emzirmek genellikle en iyi yoldur. Süt üretiminiz bebeğinizin ihtiyaçlarına göre adapte olacaktır.

Emzirme sonrasında göğüslerinizde ağrılı topaklar olmaksızın yumuşaklık hissi olmalıdır.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler