Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Emzirme

AAA

Sütünüz Yetmiyor Mu?

Sütünüz Yetmiyor Mu?
Pek çok anne yeterli sütü olmayacağını düşünerek endişelenir. Bebeğiniz bazı günlerde ya da günün belli zamanlarında emerken huysuzlanabilir. Bu basitçe sütün yeterli olmadığını gösterir.

Süt miktarı değişkendir.

Bebeklerin günün geç saatlerinde memeye sarıldığının görülmesinin nedeni sütün akşamları daha seyrek gelmesidir. Bu durum sizi başka bir şey yapmaktan alıkoyması bakımından biraz sinir bozucu olabilir. Ancak bebeğinizin geceleri biraz daha fazla uyumasını sağlayacaktır.

Ani büyüme

Zaman zaman bebeğiniz kilo aldığından ani bir büyüme gösterecektir. Bu ani büyüme esnasında bebekler süt üretiminin artması için devamlı olarak emmek isterler.
Ancak süt üretimi ayrıca bebeğinizin emme şekline göre, uygun şekilde emip emmediğine ya da sizin stresli veya endişeli olma durumunuza göre değişkenlik gösterir.

Artan süt üretimi

Sütünüzün yeterli olmaması oldukça endişe verici ve sinir bozucu bir durumdur, buna kesinlikle şüphemiz yok. Her şey bir yana, sütünüz bebeğinizin tek gıdasıdır. Ancak bu durum için de basit bir çözüm var; daha fazla emzirin. Bebeğinizi kanepede ve/veya yatakta kucağınıza alın ve birkaç gün boyunca mümkün oldukça fazla emzirin. İşte size bazı ipuçları;


1. Bebeğinizi daha sık göğsünüze götürün.

2. Asla emzirmeyi kesmeyin. Her zaman bebeğinizin ne zaman duracağına karar vermesine izin verin.

3. Gece bile olsa bebek istediğinde emzirin.

4. Bebeğin emzirmeler arasında biraz uyuduğundan emin olun ve emzirme esnasında uyanık tutun. Eğer bebeğiniz göğsünüzü derin ve etkili bir şekilde emiyorsa, sütünüzün artması pek uzun sürmeyecektir. Ancak burada önemli olan bebeğin emme esnasında aşırı yorulmamasıdır.

5. İyi beslenmeniz, elinizden geldiği kadar dinlenmeniz ve bol sıvı tüketmeniz süt üretimini arttırır. Ayaklarınızı uzatın ve her öğünde bir miktar protein aldığınızdan emin olun.

Etrafınızdaki kişilerin desteği


Çok az miktarda sütünüz olduğunu keşfettiğinizde ve miktarı arttırmak için çaba sarf ettiğinizde çevrenizdeki kişilerden, özellikle eşinizden destek almanız çok önemlidir. Şu an itibariyle dinlenmeniz ve emzirmeye konsantre olmanız gereklidir. Yardıma, yani ev işlerini yapacak, iyi yemek pişirecek ve size anlayış gösterecek birilerine ihtiyacınız var. Sadece bir anne ya da bir eş değil, aynı zamanda bebeğinizin tek gıda kaynağı olduğunuzu unutmayın! 


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler