Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Emzirme

AAA

Yeni Anneler İçin Emzirme Kılavuzu

Yeni Anneler İçin Emzirme Kılavuzu

Bebekler, size ne zaman aç olduklarını anlatan uzmanlardır. Siz emin olmasanız da, inanın onlar bunu bilmenizi sağlayacaklardır! Bebeğiniz eğer acıktıysa o an emzirilmeyi isteyecektir. Bebeğinizi göğsünüze doğru tuttuğunuzda muhtemelen başını ileri doğru iterek ağzı ile göğsünüzü aradığını fark edeceksiniz. Bu bebeğinizin doğuştan gelen emme içgüdüsüdür.

Bebeğinizi göğsünüze nasıl yaklaştıracaksınız

Bebeğinizi göğsünüze yaklaştırmadan önce vücudunuzda oluşabilecek gerilimi engellemek için gevşemiş olmaya çalışın. Rahat bir pozisyonda oturduğunuzdan ya da yattığınızdan emin olun. Farklı pozisyonlar deneyin. Boynunuzun, sırtınızın ve kollarınızın rahat olduğundan emin olun. Böylece emzirme ne kadar uzun sürerse sürsün bebeğinizi kendinize yakın tutmaya devam edebilirsiniz. Eğer oturuyorsanız ayağınız için bir tabure kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer yatıyorsanız, minderlerle kendinize destek sağlayabilirsiniz.

Emzirme esnasında bebeğiniz göğsünüze erişebilecek konumda olmalıdır. Boynunuzu ya da sırtınızı bükerek ona yardımcı olmaya çalışmayın. Kollarınızı desteklemek ve bebeğinizi yukarı kaldırmak için 'L' şekilli bir yastık, katlanmış bir battaniye ya da sıradan bir yastık kullanabilirsiniz. Emzirirken kollarınızı ya da ayaklarınızı sert bir şeyin üzerine koymanız rahatlatıcı olacaktır.

Rahat bir şekilde oturduğunuzda ya da yattıktan sonra emzirirken şunları yapmayı deneyin:

1. Bebeğinizi, meme ucunuz burnunu işaret edecek şekilde konumlandırın.

2. Bebeğinizin göbeğinin size dayandığından emin olun. Bebeğinizi, vücudunu destekleyecek şekilde göbeğinize doğru çekin.

3. Bebeğinizin ağzı yeterli genişlikte açılmalı ve açık kaldığı sürece meme ucunu, çevresini de içerecek şekilde tüm meme ucunu kavramalıdır.Çenesini nazikçe aşağı doğru tutarak, bebeğinizin ağzını açmasına yardım edebilirsiniz.

4. Eğer bebeğinizin alt dudağı dışa doğru kıvrılırsa ve meme ucunuzun altındaki bölgeyi ağzı ile kavramışsa, bu memeyi doğru şekilde kavradığının bir göstergesidir. Diğer bir belirti ise bebeğinizin çenesinin hareket etmesidir. Bunu kulaklarına bakarak kontrol edebilirsiniz.

Emzirmeyle ilgili problemleriniz varsa, yardım için başvurabileceğiniz birçok yer vardır, ilk olarak doktorunuza başvurabilirsiniz.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler