Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Bebeğim Büyüyor / Uyku Eğitimi

AAA

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Başlangıçta herhangi bir rutin söz konusu değildir. Bu zamanlar sizin ve bebeğinizin birbirinizi tanıma ve bebeğiniz için rahminiz dışındaki yaşama alışma zamanıdır (Örn; artık yemek yemem gerekiyor, gündüz ve gece olarak adlandırılan bir şeyler var; bu ne kadar tuhaf!

Yeni doğan bebekler 16 saate kadar uyur

Bebekler, oldukça farklı uyku düzenlerine sahip olabilir. Bazıları muhtemelen çok az uyuduğunu düşüneceğiniz şekilde çok fazla uyku uyumazken, bazıları çok uyur. Yeni doğan bebekler 24 saat içinde ortalama 16 saat uyku uyurlar. Gece ve gündüz arasındaki farkı bilmezler. Şu anda onlar için yemek ve uyku birbiri ile yakından ilişkilidir. Bebekler acıkır ve uyanır, beslenir ve ardından yeniden uykuya geri döner.

Bebeğiniz uyurken çeşitli uyku aşamalarından geçer. Bebeğinizin uykusunun bazen çok sakin, bazense huzursuz olmasının temel nedeni budur.

Yeni doğanların uyku düzenleri

Yeni doğan bebeğinizin uyku süresinin yaklaşık yarısı REM (Hızlı Göz Hareketi) olarak adlandırılan uykunun hafif rüya aşamasında geçer. Bebeğiniz düzensiz bir şekilde hareket eder, yüzünü buruşturur, kollarını ve bacaklarını hareket ettirir hatta uykusunda mırıldanabilir veya ağlayabilir.

Fark edemeyecek olsanız dahi bu aşamada bebeğiniz uykusundan sık sık uyanabilir. Uyanık olduklarını düşünüp onlarla ilgilenirseniz onları kolaylıkla rahatsız edebilirsiniz. Eğer uyanık olup olmadıklarından emin değilseniz, belki de kendinizi tutmalı ve siz olmadan uykuya geri dalıp dalmadıklarını görmelisiniz. Eğer bebeğiniz derin uyku aşamasındaysa tamamen rahatlayacaktır ve o zaman onları uyandırmak çaba gerektirecektir.

Yorgunluktan ağlama

Aşırı yorgunluk ağlamanın ana nedenlerinden biridir. Yeni doğan bebeklerin çok uyumaya ihtiyacı vardır ve uzmanlar ebeveynlerin yeni doğan bebeklerini beslemelerini, altlarını değiştirmelerini, kucaklamalarını, oynamalarını ve bir saat içerisinde tekrar yatırmalarını tavsiye etmektedir. Çok fazla ziyaretçi bebeğinizi aşırı uyarabilir. Bu nedenle bebeğinizin bulunduğu alanı boşaltın ve bebeğinizi çok fazla insanın bulunduğu alana bir anda getirmeyin.

Bebeğinizin yorgunluk belirtilerini izlemeniz ve bu belirtileri gördükten hemen sonra onları yatırmanız oldukça önemlidir. Yorgunluk belirtileri şöyledir;

• Mırıldanma
• Ellerin yumruk haline getirilmesi
• Düzensiz hareketler
• Yüz buruşturması
• Esneme
• Boşluğa bakma

Uyku öncesi ritüellerini şimdiden belirlemeniz iyi bir fikirdir. Bebekler rutinleri sever, rutinler bundan sonra ne olacağı hakkında onlara fikir verir ve onları rahatlatır. Daha fazla öneriye buradan ulaşabilirsiniz.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler