Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Hamileyim / Doğum

AAA

Bebeğim Ters Geliyor

Bebeğim Ters Geliyor

Bebeğinizin ters geldiğini öğrenmek sizi oldukça hayal kırıklığına uğratabilir. Fakat bu alışılmadık bir şey değildir ve bunun sezaryenle sonuçlanması şart değildir.
Ters doğum; normal olan önce-baş pozisyonunun tersine, kalçanın ve ayakların doğum kanalına önce girmesidir.

Ters doğumun farklı çeşitleri vardır.

Saf makat geliş: Tüm makat gelişlerin %50-70’i bu şekilde olur. Bebeğin uylukları gövdesine doğru çekilmişken, dizler tam açılmıştır. Bebeğin ayakları başının yanındadır. Önde gelen kısım sadece bebeğin poposudur.   

Tam makat geliş: Makat gelişlerin %5-10’unu oluşturur. Hem bacaklar hem de diz kıvrılmıştır. Bebek bağdaş kurar pozisyondadır.   

Tam olmayan makat geliş: Ayak gelişi olarak da adlandırılır. Görülme sıklığı %10-30 arasındadır. Bebeğin önde gelen kısmı poposu değil ayağıdır.

Bebeğinizi döndürme

Eğer doğumdan önce, ters doğum olacağını öğrendiyseniz bebeğinizi döndürmek mümkün olabilir. Doktorunuz 37-40. haftalar arasında bebeğinizin başını aşağıya doğru çevirmeyi deneyecektir. Bu sürece dışarıdan müdahale ile bebeğin aşağıya döndürülmesi denmektedir (ECV). Doktorunuz karnınız üzerinde baskı uygular. Bu hamileliklerin üçte ikisinde işe yarar, ilk hamileliklerde ise daha az başarılıdır.

Evde denenecek şeyler

Evde deneyebileceğiniz şeyler şunlardır:

1. Zamanınızın çoğunu emekleyerek geçirin. Bu, yer çekiminin bebeğinizin başını aşağıya döndürmesine olanak sağlar. Her gün yere uzanın ve emekleyerek gazete ya da dergi okuyun.

2. Hafif yana doğru hamleler yapın. Bu hareketler pelvik çıkışını genişletebilir ve bebeğin dönmesine yardımcı olabilir.

3. 45 derecelik açıyla yerleştirilmiş bir tahta ya da ütü masası üzerine baş aşağıda ve dizler çekik şekilde, günde üç kere 15 dakika süreyle uzanın. Yer çekimi bebeğin rahmin üst tarafına doğru hareket etmesini ve dönmesini sağlayacaktır.

4. Rahminizin üst kısmına bir buz torbası alt kısmına da sıcak su torbası yerleştirin. Bebek sıcağa doğru hareket edecektir.

5. Şarkı söyleyin ve konuşun. Şarkı söylerken ve bebeğinizle konuşurken sesinizi kaydedin. Kulaklıkları kasık kemiğinize yakın yerleştirin ve ve bebeğinizin bu sese doğru hareket etmesini teşvik edin.

Eğer tüm bunlara rağmen bebeğiniz dönmeyi reddediyorsa, böyle durumların çoğunda sezaryen doğum önerilir.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler