Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Hamileyim / Doğum

AAA

Bebek Doğumu Nasıl Yaşar?

Bebek Doğumu Nasıl Yaşar?

Bunu hepimiz yaptık ama sınırlı hafızalarımızla dar bir doğum kanalından büyük, soğuk bir dünyaya gelmeyi ancak hayal edebiliriz. Doğal olan  normal doğumdur ve bir bebeğin adrenalin bezleri doğumu atlatmak için çok sıkı çalışır.

Dar bir doğum kanalı

Bebeklerin doğum esnasında dikkate değer gelişmeye maruz kaldıklarını biliyoruz. Bu temel olarak vücudunun doğum kanalında sıkışmaması için kendini ayarlamasından kaynaklanır. Doğduktan sonra bebeğin kafasına bakarak bunu görebilirsiniz. Kafanın arkası, normal olarak ilk önce kabarıktır. Bebeğin kafatasındaki kemikler henüz birleşmemiştir. Doğum sürecinde bebeğin maruz kaldığı basıncın çok ani bir şekilde artmaması önemlidir. Bu nedenle doğum kendi doğal sürecinde, ani baskılar olmadan ve acele etmeden gerçekleşmelidir.

Doğum bebeği nefes almaya hazırlar.

Doğum kanalı boyunca geçiş ayrıca göğse baskı yapar. Bu nedenle akciğerlerdeki sıvı dışarı çıkmaya zorlanır. Böylece bebekler için ilk nefeslerini almak daha kolay olur.

Doğum sürecinde plasentaya akan kan oranı azalır. Bu süreçte bebek daha az oksijen ve besin alır. Bebek bu zorluklara göğüs gerebilecek bir yapıya sahiptir ancak doğum gereğinden fazla uzarsa, bebeğin kaynakları tükenebilir ve kalp ritmi değişebilir. Bu nedenle doğum esnasında bebeğin kalp atışı çok iyi takip edilmelidir. 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler