Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Hamileyim / Doğum

AAA

Doğum Doktorunuza Merhaba Deyin.

Doğum Doktorunuza Merhaba Deyin.

Tabii ki her doğum ve hastane farklıdır ancak işte genel olarak hastanenizden beklemeniz gerekenler:

Artık doğumhanedesiniz

Doktor sizi kabul ettiğinde, öncelikle tansiyonunuzu ve nabzınızı ölçecektir. Karnınıza dokunarak bebeğin nasıl yattığına bakacak, kalp atışlarını dinleyecek ve rahim ağzının ne kadar açıldığına bakacaktır. Size kasılmalarla ilgili ne zaman başladığı, ne kadar aralıklarla olduğu gibi sorular soracaktır. Ayrıca doktorunuzla birlikte doğum planınızın üzerinden geçebilirsiniz, isteklerinizi ve ağrı kesicilerle ilgili tercihlerinizi tartışabilirsiniz.

Ardından bebeğin kalp atışlarının ve kasılmaların ne kadar sık olduğunu gösteren bir CTG ölçümü yapacaktır. Doktorunuz böylece bebeğinizin kasılmaları nasıl karşıladığını ve orada yolunu bulmak için neler yaptığını görecektir.

Doğumun ilk aşaması

Rahatlamak ve ağrıyı hafifletmek için ılık bir banyo yapmak isteyebilirsiniz. Doktorunuz doğumunuzun ilk aşamasında devamlı sizinle olmayacaktır. Bu nedenle pek çok kişi hastaneye gelmeden önce kalabildiğiniz kadar uzun evinizde kalmanızı tavsiye etmektedir.
Hastaneye geldiğinideyse doktorunuz düzenli aralıklarla bebeğinizi kontrol edecektir. Bunun için fetoskop, bir Doppler cihazı veya CTG makinesi kullanır. Doktorunuz ayrıca rahim ağzınızın ne kadar açıldığını kontrol edecektir. Genişlemenin nasıl gittiğine bakacak ve durumunuz için doğru ağrı kesiciyi seçmenizde yardımcı olacaktır.

Doktorunuzun tavsiyesi ve desteği

Doktorunuz bir rehber, sağlam bir destek, bir uzman ve sesinizi duyurabildiğiniz kişidir. Onun tavsiye ve desteklerine güvenin. Bazı şeyler iyi hissettirmiyorsa ona söylemekten çekinmeyin. Bu her ikiniz için de önemlidir. Belki de doğum planınızda bir şeylerle ilgili fikrinizi değiştirdiniz. Sorun yok. Fikrinizi değiştirmek normaldir, unutmayın doktorunuz size ve bebeğinize yardım etmek için burada.

Doğumun ilk evrelerinde, doktorunuz sıklıkla gelip gidecektir. Orada olmadığında ona ihtiyacınız varsa çağırabilirsiniz.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler