Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Hamileyim / Doğum

AAA

Doğum Endişesi

Doğum Endişesi

Hamile kalmak ve doğum yapmak tamamen farklı şeylerdir. Yalnızca diğer kadınlar konuşurken duyduğunuz ama aslında hakkında hiçbir fikre sahip olmadığınız bir şey için nasıl hazırlanabilirsiniz?


Daha önce doğum yapmış kadınlar, her doğum birbirinden farklı olsa bile daha avantajlıdır. İkinci defada daha bilgili olacağınız doğrudur fakat bildikleriniz sizi daha da endişelendirebilir.

Doğum konusunda endişeli olmak hazırlanmanın bir yoludur

Daha önce yaşamış olsanız da olmasanız da, doğum hakkında endişelenmek ve korkmak oldukça doğaldır. Bu endişeyle başa çıkmak için bazı öneriler:

• Doktorunuzla konuşun. Özellikle de kendinizi gerçekten endişeli hissediyorsanız.
• Bir `doğum planı` oluşturun. Kendinize aşağıdaki soruları sormakla başlayın: Doğumun nasıl olacağını umut ediyorum? Her zaman sorularınızı nasıl bir insan olduğunuz temeline dayandırın. Kontrol edilmesi gereken bir insan mısınız? Ya da bu sizin için o kadar önemli değil mi? Genelde acıyla nasıl başa çıkarsınız? Acının giderilmesi için ne düşünüyorsunuz? Acının nasıl giderilmesini istersiniz?
Kendinize özel sorular sorarak, doğumun nasıl olmasını istediğinizi bulmak daha kolaylaşır. Örneğin, rahatlama tekniklerini kullanarak baş etmeyi seçebilirsiniz ya da öncesinde epidural istemeyi seçebilirsiniz.

• Doğum odasını ziyaret edin. Bu çoğu kadına yardımcı olur.
• Doğum hakkında okuyun ve bilgi sahibi olun.
• Diğer annelerle konuşun. Fakat seçici olun. Diğer kadınların doğum hikayelerinden çok şey öğrenebileceğiniz doğrudur. Fakat bunlar zor doğum hikayeleriyse çok da yardımcı olmayacaktır.

Doğum konusunda dehşete düşmek

Eğer gerçekten doğum yapmak konusunda dehşete düşmüşseniz (belki de daha önce zor bir doğum geçirmiş olmanızdan kaynaklanıyordur), acil olarak doktorunuzla konuşun. Eğer onunla konuşmak yeterli değilse, doğum yapmaktan korkan kadınlara yardım etme konusunda eğitimli bir rehbere başvurun.

Korkularınız geçecek

Doğum yapmak genellikle “harika” ve “heyecanlı” gibi kelimelerden “bir daha asla” ve “ölmek üzere olduğumu düşündüm” gibi ifadelere kadar değişiklik gösteren terimlerle ifade edilir. Doğum sancılarınız başlar başlamaz korkularınızın geçeceğini bilmek rahatlatıcı olabilir. Vücudunuz bebek sahibi olmak üzere yaratılmıştır. Bunu hatırlamak size yardımcı olacaktır. Ve sonrasında gerçekten olanların çoğunu unutacaksınız. Hatırlayacağınız asıl şey, bebeğinizi ilk gördüğünüz an olacaktır.

Doğum yapmak konusunda ne hissediyorsunuz? Düşüncelerinizi burada paylaşın. 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor
Adriana Lima
Adriana Lima 26 Mayıs 2016
merhaba
Adriana Lima
Adriana Lima 27 Mayıs 2016
sana puanım dokuz
Adriana Lima
Adriana Lima 27 Mayıs 2016
merhaba yakışıklı
Alperen Eyüpoğlu
Alperen Eyüpoğlu 27 Mayıs 2016
sasasas
Adriana Lima
Adriana Lima 20 Temmuz 2016
yakisikli

Diğer Makaleler