Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Hamileyim / Doğum

AAA

Doğum Nasıl Başlar?

Doğum Nasıl Başlar?

38. hafta geldi. bu haftadan itibaren yaşanan tüm sancı ve kasılmaları - aslında karın bölgenizde gerçekleşen tüm belirtileri- dikkatlice takip etmelisiniz. Çünkü bebeğinizin doğma zamanı gelmiş olabilir!

Daha bebeğinizin gelmesi için 2 hafta olduğunu düşünebilirsiniz ancak bazen bebekler erken doğar. Bu aşama itibariyle, karnı giderek ağırlaşan, konforlu bir uyku pozisyonu bulamayan ve ayağınının eskiden nasıl olduğunu hatırlayamayan tüm anneler istisnasız olarak bunu umut ederler. Siz yine de sağlıklı olanı dileyin ve bu ihtimali çok da düşünmeyin.

Alıştırma kasılmaları

Doğumun gerçekten başladığını nasıl bileceksiniz? Bu dönemde ufak sancılar olması beklenir bir şeydir. Karnınız düzenli aralıklarla sancıyıp bir taş kadar sert hale gelebilir. Ancak bunların Braxton Hicks denilen yalancı sancılar olması ihtimali de çok büyüktür.
Filmlerde doğum her zaman suyun gelmesiyle başlar. Bu hem dramatik hem de komiktir. Gerçek hayatta doğum başlamadan önce her zaman su gelmez. Aksine genellikle tam tersi gerçekleşir.  

Düzenli kasılmalar

Doğumun başladığına dair kesin olan tek bir işaret vardır: Düzenli kasılmalar. Düzenli kasılmalar kademeli şekilde şiddetlenir ve sıklaşır. Bazen durulabilir ancak tekrardan başlayacaktır.
Şimdi doğumun başladığını biliyorsunuz!
(Doğum aslında bir kaç hafta önceden başlar, bir hormon serviksi yumuşatmaya başlar. Pek çok kadın bu hissi anlamaz ancak bazıları bunu adet dönemindeki hafif ağrılara ya da sırtta hafif bir acıma hissine benzetir)

Rahat hissettiğiniz sürece evde kalın

Artık doğumun başladığını biliyorsunuz. Rahim ağzınız açılmaya başlıyor, doktorunuzu arama vaktiniz geldi.
Ancak kendinizi rahat hissettiğiniz sürece evde kalabilirsiniz. Pek çok kişi  evde kalıp, kendi banyosunda rahatlamayı, kendi yatağında uzanıp kendi bardağından suyunu içmeyi tercih eder. Ancak bazıları da bir an önce hastaneye gitmek ve kendilerini daha güvende hissetmek isterler. Bu seçim tamamen sizin kendinizi nasıl rahat hissedeceğinize bağlıdır.
Kasılmalar 10 dakikada içerisinde 3 kez gerçekleşmeye başladığında ve artık evde rahat edemediğinizde doktorunuz muhtemelen hastaneye gelmenizi tavsiye edecektir.

Bol şans! 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler