Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Hamileyim / Doğum

AAA

Doğum Sancısı Ve Bununla Başa Çıkma Yöntemleri

Doğum Sancısı Ve Bununla Başa Çıkma Yöntemleri
Evet, doğum acı verir. Kendinizi doğum sancıları için ne kadar hazırlasanız da, ne yazık ki bu süreç ağrılıdır. Bunun çok sayıda nedeni vardır. Öncelikle, rahminizdeki kaslar tam kapasite ile çalışmaktadır, sonra rahim ağzınızda 10 santimetrelik bir açılma vardır ve bunu pelvik kemiklerinizi bir arada tutan bağların gerilmesinin neden olduğu rahatsızlık izlemektedir.

Çocuk doğurmak acıtır

Evet, çocuk doğurmak acıtır. Fakat hiç kimse ne kadar acı hissedeceğini ya da acıya nasıl tepki vereceğini bilemez. Acıyla nasıl başa çıkacağınızı birçok unsur etkiler: doğumun ne kadar karmaşık olduğu, ne kadar sürdüğü, sizin kişisel ağrı eşiğiniz, doktor ve hemşirelerden aldığınız destek, sağlık durumunuz, ne kadar yorgun olduğunuz ve ne kadar güvende hissettiğiniz gibi....

Doğum ağrılarınız size özeldir.

Bunun nedeni acının oldukça değişken olmasıdır ve büyük ölçüde moral durumunuzdan etkilenmesidir. Dolayısıyla aslında doğumunuz sırasında kontrolü ele alabilirsiniz. Kontrolü ele almak tüm ağrı giderme yöntemlerinden kaçınmak anlamına gelmez. Bu daha çok sizin doğru kararlar almanız anlamına gelir.

Neyin uygulanabilir olduğunu bilin.

Tüm bu anlatılanların ışığında, doğum planı ile başa çıkabilmek için doktorunuzla ağrı giderme seçeneklerini ve bunların artılarını ve eksilerini tartışın. Gerçekte ağrının şiddetini arttırabilecek tek şey korkudur. Yani ne kadar hazırlıklı olursanız gerçekleşmekte olan şeyin o kadar farkında olursunuz ve doğum deneyiminiz o kadar daha iyi geçer.
Doğum esnasında ağrı gidermeyi seçseniz de seçmeseniz de bunun problem olmadığını unutmayın. Çocuk doğurmak bir yarışma değildir. Diğer insanları dinlemeyin. Önemli olan bebeğinizin iyi olmasıdır. Bu sizi iyi hissettirmeli ve koşullara adapte olmanızı sağlamalı. Her doğum eşsizdir.

Vücudunuz doğum acısıyla başa çıkabilir.

Özellikle neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda çok sayıdaki peşin hükümlü görüşlerden kaçınmak muhtemelen en iyisidir. Doktorunuzun önerilerine açık olmaya çalışın ve zaman geldiğinde nasıl hissettiğiniz konusunda kendinizi dinleyin. Vücudunuzu dinleyin. Korkmuş ya da endişeli olsanız bile, vücudunuz nasıl bebek doğrulacağını doğal olarak bilir. Vücudunuz bebek sahibi olmak için yaratılmıştır. Kendinize güvenin. Ağrı bazen dayanılmaz olabilir fakat vücudunuz size yardımcı olmak için kendi endorfinini üretecektir.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler