Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Hamileyim / Doğum

AAA

Doğum Sancısının Üç Aşaması

Doğum Sancısının Üç Aşaması

Doğum sancısının ilk aşaması : Rahim ağzının açılması

Başlangıçta, kasılmalar sık değildir. Her yarım saatte bir ya da bu civarda gelir ve yaklaşık bir dakika sürer. Yavaş yavaş şiddetlenir ve daha sıklaşır.
Kasılmaların başlangıcında vücudunuza yardım etmenin en iyi yolu gerilmemek ve rahatlamaya çalışmaktır. Bu aşamada ılık bir banyo ya da masaj gibi ağrı giderme yöntemlerinin rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Sonrasında doktorunuzun önereceği epidural gibi bir ağrı kesme yöntemi uygulanabilir.
Sancılar en şiddetli düzeye geldiğinde kasılmalar her iki dakikada bir gelmeye başlar ve yaklaşık bir buçuk dakika sürer. İlk defa anne olanlar için bu ilk aşamadaki doğum sancıları genellikle 9 ile 15 saat arasında sürer. En uzun açılma ilk beş santimetredir.

Doğum sancısının ikinci aşaması : İtme ve doğum

Rahim ağzı 10 santimetre açıldığında kasılma ile birlikte itmeyi kapsayan sonraki aşamanın başlama zamanı gelmiştir.
İlk aşama süresince, bebek doğum kanalına doğru hareket etmiştir. Bebeğin başı pelvik tabana ulaştığında ve rektuma dayandığında, itmek istermiş gibi hissedeceksiniz.
Bu; sanki büyük tuvaletinizi yapmak zorundaymışsınız gibi hissettirir.
Siz iterken, bebek de başıyla yardım eder. Pelvik tabanda iterken, kasılmalar oluşturur. Doğum sancılarının ikinci aşamasının uzunluğu çok sayıda unsurdan etkilenir, örneğin annenin ne kadar yorgun veya ne kadar rahatlamış olduğu gibi.
Bu aşama bir mucize ile sonlanır. Bebeğiniz doğar. Bebeğiniz doğduğunda ağrılar hemen kesilir. Annelerin çoğunluğu kendini hem rahatlamış hem de şaşkın hisseder. Ardından doğum sancılarının üçüncü ve son aşaması başlar.

Doğum sancısının üçüncü aşaması : Plasentanın doğurulması

Bu aşamada plasenta rahim duvarından ayrılır ve yaklaşık 10 dakika sonrasında rahim kasılmaya başlar (Bu kasılmalar az önce yaşamış olduğunuz kasılmalarla karşılaştırılamaz bile) ve plasentanın itilmesine yardımcı olmanız gerekir.
Doktorunuz plasentayı inceleyecek ve tam olduğundan emin olacaktır ki bu çok önemlidir. Eğer bir parçası rahim içerisinde kalırsa, iltihaplanma ve kanama riski oluşur.
 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler