Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Hamileyim / İş

AAA

Hamilelik Süreciniz ve İşiniz

Hamilelik Süreciniz ve İşiniz

İşverenime hamile olduğumu ne zaman söylemeliyim?

Eğer doğum izni kullanacaksanız, işvereninizi beklenen doğum tarihiniz gelmeden en az üç ay öncesinde yazılı bir şekilde bilgilendirin. Ayrıca işvereninize geçici birini bulma ya da başka bir çözüm olanağı sağlamak da hoş olacaktır.

İşteki yasal haklar

İşvereninizin, hamile bir kadının herhangi bir sağlık ve güvenlik riskine maruz kalmamasını sağlaması gereklidir. Eğer normal görevlerinizi yerine getiremeyecek durumdaysanız, işvereninizin sizin için alternatif bir pozisyon bulması gereklidir.

İş yerlerinin sayısının artmasıyla birlikte, İK politikalarının bir parçası olarak hamilelik politikasının belirlenmesini gerekmiştir. 

Eğer işinizi kaybedeceğinizden ya da hamileliğiniz nedeniyle size karşı ayrımcılık yapılacağından endişe duyuyorsanız, önceden haklarınızı kontrol edin.

Eğer size karşı ayrımcılık yapıldığını hissediyorsanız, öncelikle şirketinizdeki normal kanallara başvurmanız en iyisidir.

İkiniz için de güvenli bir çalışma ortamı

Eğer sizi ve çocuğunuzu etkileyebilecek maddelere maruz kaldığınızın farkındaysanız, iş yerinizdeki güvenlik temsilciniz ile iletişime geçin. Eğer temsilci yoksa bunu doktorunuzla birlikte patronunuza bildirin.

Bilgisayar monitörleri risk değildir.

Bilgisayarda çalışmanın hamile kadınlara zararlı olduğu konusunda herhangi bir bulgu bulunmamaktadır. Fakat stres hamileliğinizi etkileyebilir. Herhangi bir rahatsızlık ya da çok sayıda kasılma hissediyorsanız – ki bu olasılıkla strese bağlıdır, mutlaka doktorunuzla konuşun. Eğer gün ortasında dinlenebilme imkanınız varsa, bunu kullanın.
Eğer herhangi bir problem ortaya çıkarsa, doğrudan işvereninizle konuşun.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor