Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Hamileyim / İyi Ebeveyn

AAA

Harika Birer Ebeveyn Olmak İçin İlk Adımlar

Harika Birer Ebeveyn Olmak İçin İlk Adımlar

İyi bir aile olmak gerçekte bebek doğmadan önce başlar ve bu yalnızca bebek mağazasındaki her şeyi, en hızlı arabayı ya da yepyeni bir evi satın almanızla ilgili değildir.
 Mükemmel bir aile haline gelmenize gerçekten yardım edecek şey; ne tür ebeveynler olmak istediğiniz ve birbirinizden ne beklediğiniz hakkında eşinizle konuşmanızdır. Ailenizi nasıl gördüğünüz ve çocuğunuzun yetiştirilme tarzında hangi değerleri temel alacağınız hakkında konuşmalar yapın. Çünkü birkaç aya kadar evinize küçücük, yeni, bembeyaz bir sayfa gibi masum bir insan gelecek. Bu küçük insan için neler diliyorsunuz? Ona ne vermek istiyorsunuz? Bu bembeyaz sayfaya neler yazmak istiyorsunuz?

 Kendine güvenen ve bağımsız? Muhtemelen.

Güçlü, kendi başına ayakta durabilen? Kesinlikle.

Dürüst ve merhametli? Hiç şüpheniz olmasın.
 
Fakat bunları nasıl sağlarsınız? Ne düşünüyorsunuz?
 
Eşinizle kafa kafaya verip sınırlar ve kuralların neler olacağı hakkında konuşmalısınız. Bebek geldikten sonra fazla zaman olmayacak. Çünkü günlük hayatın yoğunluğunda, tartışmalarınızın çoğunluğu bebeğinizin ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğiniz hakkında olacak. Günlük hayat koşuşturmasında ileriye yönelik konuşacak zaman bulmanız gitgide zorlaşacak.
 
Bu konuşmaların asıl faydası eşinizle aynı frekansta olduğunuzdan emin olmak içindir. Yoksa bir şeyleri illa diğer ebeveynlerle aynı yapmanız gerekmez. Farklılık güzeldir. Farklılıklar, farklı geçmişlere ve farklı tabiatlara sahip olduğumuz içindir. Bu çocuğunuza da farklılığın iyi bir şey olduğunu öğretir. Dikkat etmeniz gereken tek şey, eşinizle farklı yöntemleri uygulasanız da bu davranışlarda tutarlı olmaktır. Çocuğunuzun hayatında tutarlılığı sağlamak için bu konuşmaları birbirinize ters düştüğünüz zamana bırakmayın ve şimdiden birlikte çalışmaya başlayın. 

Tutarlılık çocuk için çok önemlidir.

 Tutarlılık, neyin uygun neyin uygun olmadığı konusunda anlaşmaktır. Bu sınırlar hakkındadır. Tutarlılık; hangi tür davranışların hoş görülebileceği konusunda anlaşmaya varmaktır. Problem ortaya çıkmadan önce sınırları oluşturmak, problem ortaya çıktığında onunla ilgilenirken size yönlendirme sağlar. Tutarlılık  çocuğunuza verebileceğiniz mükemmel bir hediyedir. Bir çocuğun sizden ne bekleyip beklememesi gerektiğini bilmesi gerekir.

Ve tutarlılık büyükler için de iyi bir şeydir.
 
Ebeveynliğiniz boyunca konuşun, konuşun ve yine konuşun. Problemler mutlaka olacaktır. Esnek olmak, değişiklikler yapmak ve yeni fikirler bulmak zorundasınız. Fakat en başından kendinize güvenip empatinin önemli olduğunu bilirseniz, her küçük durumu büyük resmin ışığında değerlendirebilirsiniz.
Mesela oğlunuz Barbie bebeklerle oynamaya karar verdiğinde ya da kızınız okula giderken gecelik giymek için ısrar ettiğinde…. :) 
İnsanların bakışları ve hatta yargılamaları için kendinizi hazırlayın. Ve gururlu olun.  Bu işe yarar. Sizin ve eşinizin aldığı kararlarla gurur duyun.
Hadi, bu konuşmayı bu gece başlatın. 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor