Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Hamileyim / Kilo

AAA

Hamileyken Sağlıklı Kilo Alma

Hamileyken Sağlıklı Kilo Alma

Muhtemelen kendinizi davul gibi şişmiş hissediyorsunuz ve kıyafetleriniz üzerinize uymuyor. Ayrıca muhtemelen `Daha ne kadar büyüyeceğim?`,  `Bu kiloları verebilecek miyim?`,  `Tekrar kendim olabilecek miyim?` gibi sorular aklınızı kurcalıyor.

Kilo konusunda endişelenmeyin

Herşeyden önce, kilonuz konusunda endişelenmeyin. Hamilelikte kilo almak yanlış değildir, tam da olması gereken bir şeydir! 10 ile 15 arasında kilo almak “normaldir”. Bu kilonun 3.5 kilosunu bebek oluşturur ve kalanı;

• Rahim - yaklaşık 1 kg
• Plasenta - yaklaşık 0.5 kg
• Göğüsler - yaklaşık 1 kg
• Amniyotik sıvı - yaklaşık 1 kg
• Vücutta tutulan sıvı - yaklaşık 1.5 kg
• Artan kan hacmi - yaklaşık 1.5 kg
• Emzirme için yağ birikintisi - yaklaşık 0.5 - 1 kg 

Hamile kaldığınızda normal bir kilodaysanız, 12 kg civarında alınan kilo yeterlidir. Fakat zayıfsanız daha fazla kilo almanız; kiloluysanız daha az kilo almanız sorun oluşturmaz. 

Asla diyet yapmayın

Hamileyken asla diyet yapmamalısınız. Vücut yağınızın içinde çevresel toksinler bulunmaktadır ve kilo verdiğinizde bu toksinler serbest kalırlar. 

Hamilelik süresince kilo almak ve vermek gibi kilo konusunda konuşulacak oldukça fazla şey vardır. Tüm yapmanız gereken; iyi yemek (=sağlıklı), biraz egzersiz yapmak ve hamileliğinizin tadını çıkarmaktır.

Peki ne kadar kilo alacağım?

Hiç şüphe yok ki biraz kilo alacaksınız. Anne adayları genellikle eski hallerine dönüp dönemeyecekleri konusunda endişelenirler. Eğer sağlıklı ve çeşitlendirilmiş bir şekilde beslenirseniz ve hareket ederseniz, vücudunuz eski haline dönecektir. Emzirmek de size yardımcı olacaktır.

Hamilelikte kilo almak normaldir.  Kilo verip eski formunuza kavuşmanız şüphesiz zaman alacaktır fakat imkansız değildir. Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız hiçbir problem yoktur. Kilo alma ya da verme ile ilgili konuşulacak çok şey var. İyi beslenin (=sağlıklı) ve hamileliğinizin tadını çıkarın!


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor
Cansu Coşkun
Cansu Coşkun 8 Temmuz 2017
56 kilodan aşermelerim sebebiyle 53 kiloya dustum. Suan 30 haftalik gebeyim ve 64 kiloyum. Doktorum kilolu oldugumu dikkat etmem gerektigini soyledi.
EMİNE KARAOĞLANÇETİNKAYA
EMİNE KARAOĞLANÇETİNKAYA 21 Aralık 2018
BEN 47 KİLOYLA HAMİLE KALDIM EN SON 2 GÜN ÖNCE TARTILDIM 66 KİLO OLMUŞUM ÇOK KİLO ALDIM DAHA 28 HAFTAMDAYIM. NE YAPMALIYIM?