Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Hamileyim / Sağlık

AAA

İkizlerim Olacak!

İkizlerim Olacak!

FARK ETME

İlk ultrason tetkikine kadar, insanların çoğu bir değil de iki bebek beklediklerine dair bir ipucuna sahip değillerdir. İkiz bebek beklendiğinin fark edildiği an ise, en hafif deyişle oldukça şaşırtıcıdır. Belki de bu anı`şok edici` olarak tanımlamak daha iyi olabilir :) Sevinç, endişe, heyecan ve şaşkınlık kafanızdan ve kalbinizden geçebilecek duygulardan sadece bazılarıdır.

Yapılacak en iyi şey ikiz bebek sahibi diğer ailelerle ikizler konusunda konuşmaktır. Basit bir öneri gibi görünebilir ama onların da sizin sahip olduğunuz düşüncelere, endişelere ve sorulara sahip olduğunu duymak sizin için oldukça rahatlatıcı olacaktır. Belki de kafanızdaki soruların çoğunun cevaplarını biliyorlardır.

Unutmayın; bu değişime hazırlanmak için önünüzde uzun aylar var.

DOKUZ AY

İkiz bebek taşımak her şeyden daha fazla demek; daha fazla yemek yemek, daha fazla dinlenmek ve daha fazla kilo almak, ancak daha fazla endişelenmeniz gerekmiyor :) 
Çoklu hamileliklerin tekli hamileliklere göre daha yüksek oranda gelişim komplikasyonu riskine sahip olduğu doğrudur ancak ikizlere hamile kadınlar çok yüksek bir oranda sağlıklı bebekler doğurur. Tekli doğuma göre ikiz bebekler birkaç hafta erken doğabilirler. (ortalama iki üç hafta arasında) ancak bu bir sorun teşkil etmeyecektir.
Unutmayın, kendinize dikkat etmek zorundasınız! İki bebek taşıyorsunuz ve özellikle ilk ve son üç aylık dönemde yorgunluğunuz tek bebek taşıyan bir annenin iki katı olabilir.
Bebekler ikiz ya da üçüz olduğunda, alacağınız kilonun miktarının da bununla orantılı olarak artacağını bilin. Kilo alımı 12-16. haftalar arasında hızlanır. Fakat kilo alma konusunda endişelenmeyin ve sağlıklı beslenin

NEYE İHTİYACINIZ VAR?

İkiz bebek bekliyor olmak yalnızca daha fazla yemek yeme, daha fazla dinlenme ve daha fazla kilo alma anlamına gelmez, aynı zamanda daha fazla masraf da demektir. Çünkü neredeyse her şeyden iki tane almanız gerekir. Aracınız için iki bebek koltuğuna, iki yatağa (belki ilk zamanlarda bir beşiği paylaşabilirler), iki mama sandalyesine ve çok daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Bu durumda ekonomi yapmak uygun olabilir, bu yüzden ikinci el eşyaları da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Ayrıca ikizler için bir bebek arabasına ihtiyacınız olacak. İkizler için arka arkaya ya da yan yana olan modeller vardır. Arka arkaya olan model daha çok büyük ve küçük kardeşler içindir ancak bu modeller hafiftir, daha uzundur ve daha kolay manevra yapabilir. Aileniz için doğru olan modeli almanız ne zaman, nerede ve nasıl kullanmayı planladığınıza bağlıdır. Şehir içinde mi arazide mi? Büyük bir araba, küçük bir araba ya da belki hiç almamak?  

DOĞUM

İkizler beş dakika arayla doğabilecekleri gibi, çoğunlukla 20-30 dakika aralıklarla doğar. İlk üç evre; hareket edecek daha fazla odacıkla birlikte diğer doğumlarla aynıdır. Yani ilki doğduğunda, ikinci bebek gerinebilir ve pozisyon değiştirebilir. Şanslıysak baş prezantasyonuna geçerler. Fakat ters doğum ya da enleme prezantasyon da olabilir. Bu durumda doktorunuz bebeği döndürmeye çalışabilir.  

EVDE İKİ MUCİZE (VE YENİ BİR ANNE)

Bebeklerinizle birlikte artık evdesiniz, dolayısıyla kendinize dikkat edin, dinlenin, şekerleme yapın ve yardım isteyin. Çünkü şimdi size bağımlı olan fazladan iki kişi daha var.


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler