Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Hamileyim / Sağlık

İlk Ultrason Deneyimi

İlk Ultrason Deneyimi

Ultrason basitçe rahmin içerisini gösterir. Ses dalgalarını göndermeye yardımcı olan bir jelle kaplı olan, aktarıcı adı verilen bir cihaz aracılığıyla yüksek frekanslı ses dalgaları göndererek çalışır. Bu ses dalgaları karnınıza gönderilir ve yansıtılan seslerden ya da yankılardan bir görüntü elde edilir.
Ultrason çeşitli sebeplerle kullanılabilir fakat kadınlara temelde "Ense Kalınlığı Ölçümü" ve "Anatomi" taraması olmak üzere iki temel erken hamilelik taraması önerilir.

Ense Kalınlığı

11. ve 14. haftalar arasında ense kalınlığını ölçmek mümkündür. Bu yöntem, Down Sendromu riskini belirlemeye yardımcı olur.

Anatomi

18. ve 20. haftalar arasında, bu ultrason taraması gelişmekte olan bebeğinize detaylı bir bakış sağlar ve plasentanın rahim boynunun dışında olup olmadığını kontrol eder. Birçok ebeveyn bunu heyecan verici ve rahatlatıcı bir deneyim olarak görmektedir.

Taramalar acısızdır ve oldukça yaygındır, kadınların çoğunluğu bu taramalardan geçer. Hala, ultrasonun riskleri ve faydaları çerçevesinde bazı tartışmalar bulunmaktadır. Eğer herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuzla konuşun.

İlk ultrason taraması deneyiminizden bahsedin, ve fotoğraf paylaşmayı da unutmayın !


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor