Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Trend Köşesi

AAA

Çocuklar İçin En Gözde 0-3 Yaş Etkinlikleri

Çocuklar İçin En Gözde 0-3 Yaş Etkinlikleri

Değişen yaşam koşulları; apartman hayatları, anne babanın uzun süreler boyunca çalışma ihtiyacı çocukların sokak hayatı yaşamalarını engelledi. Uzmanlarca çocuk gelişiminde en önemli dönem olarak kabul edilen 0-3 yaş arasındaki çocuklar zamanlarının çoğunu evde ve hatta televizyon ya da tablet karşısında geçirmeye başladı. Oysa ki bu erken çocukluk döneminde yapılacak her bir etkinliğin çocuğun motor gelişiminden sosyal gelişimine dil gelişiminden özbakım becerilerine çok büyük katkısı var.

 

Evde, bahçede, oyun parkında ya da geniş açık alanlarda 0-3 yaş arasında çocuğunuzla hangi etkinlikleri yapabilirsiniz?

 

Mutfak etkinlikleri: Mutfak etkinliklerinin yararları saymakla bitmez. Öncelikle çocuk annesi ya da büyükleri ile birlikte gerçek hayattan pek çok malzemeyi kullanarak tanır, adlarını ve ne işe yarayabileceklerini öğrenir. “1 yumurta kırıyoruz”, “2 bardak su koyuyoruz” gibi yönlendirmelerle temel matematik becerileri kazanır. Un, şeker karışımı gibi farklı maddeleri yoğurarak çocuğun duyu bilinci gelişirken neyi hangi sırada yapmasının gerekliliğini öğrenen çocuk bilişsel olarak da gelişir.

 

Oyun parkı: Oyun parkları aslında çocukların en çok eğlendikleri, yaşıtlarını gördükleri ve enerjilerini çok keyifli bir şekilde harcayabilecekleri yerlerdendir. Oyun parklarındaki en temel aletlerin bile çocuğun motor gelişiminden bilişsel ve duyu gelişimine katkıları vardır. Öncelikle kaydıraktan ebeveyni tarafından kaydırılan çocuk zamanla merdivenleri önce emekleyerek sonra bir yetişkin gibi çıkmayı başararak ya da top havuzunda ayağa kalkmaya çalışarak, topları fırlatarak motor hareketlerini geliştirecek, çevresindeki çocukların yaptıklarını yapmaya çalışarak taklit becerisini artıracak, onlarla iletişim kurmaya çalışarak sosyal alanda da kendini geliştirecektir. Salıncakta sallanmanın, kum havuzunda kumla oynamanın da duyu gelişimine katkıları çoktur. 


Duyu Etkinlikleri: Günümüzde çocuklar çok daha az aktif duyu deneyimleri yaşayabilmektedirler. Sağlıklı bir gelişim için ise tüm duyuların kullanılması son derece önemli. Çok yönlü uyaranların amacı; bireylere kendi duyusal sistemini uyarma, geliştirme ve dengeleme fırsatı sunmaktır. Evde, bahçede, sokakta yapılabilecek kolay etkinliklerle çocuğunuza beden algısını oluşturma ve geliştirme fırsatı sunmak ise mümkün. Evde; su, pirinç, köpük, oyun hamurları, kinetik kum gibi farklı dokulara temas etmek, parmak boyası yapmak, dışarıda; çıplak ayakla kuma, çime, toprağa basmak, oyun parklarında sallanmak, kum havuzlarında oynamak gibi çocuklar için hem eğlenceli hem de etkili aktiviteler artık anne babaların da gözdesi!

 

Ritim Etkinlikleri: Müzik eğitimi erken çocukluk döneminde çocuk gelişimi açısından çok önemlidir. Ritim duygusunun erken yaşlarda geliştirilmesi müzik eğitiminin de temelini oluşturur. Ritim etkinlikleri sayesinde çocuğunuz duyduğu bir ritmi aynı şekilde aktarabilmeyi, müzikle hareket edip durabilmeyi, dinlemeyi, zamanlamayı öğrenir. Bu da çocuğunuzun odaklanma süresini artırır, hafızanın ve kulak-el-göz koordinasyon becerisinin gelişmesini sağlar. Ritim etkinliklerini yapmak için ise ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeler her oyuncakçıda kolaylıkla bulabileceğiniz; marakas, tef, davul, saksafon, ksilofon, ziller, piyano ve bateri takımı gibi müzik aletlerinden ibaret!

 

Unutulmamalıdır ki; oyun çocuğunuz için yemek, su ve uyku kadar gereklidir. Çocuğunuz oyunla öğrenir. Tüm bu etkinlikler çocuğunuza oyunla öğrenme, öğrendiğini genelleme ve farklı alanlara aktarabilme olanağı sunar. Yani bu etkinliklerle çocuğunuzun etkili ve kalıcı öğrenmesi desteklenir.

 


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor

Diğer Makaleler