Kayıt Ol / Giriş Yap

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Aktivasyon Kodu

Şifremi Unuttum


< Geri Dön

Aktivasyon Kodu


< Geri Dön

Henüz üye değilsen:

Kayıt Ol
Ana Sayfa

Trend Köşesi

AAA

En Sevilen 0-3 Yaş Oyuncakları

En Sevilen 0-3 Yaş Oyuncakları

Çocuğun; kendisini, çevresini ve hayatı tanımasının en güzel yolu oyundur. Oyun oynarken çocuğun zekası, hafızası, kelime bilgisi, hayal gücü ve motor becerileri gelişmektedir. Oyuncak seçimi de oyunun çocuk gelişimindeki yeri kadar önemlidir.  Oyuncaklar, çocukların yaşlarına ve becerilerine uygun olarak seçildiklerinde çocukların gelişimleri üzerindeki etkileri de net bir biçimde görülmektedir.

Oyuncak seçerken eğlendirici olmasının yanında; zeka gelişimini destekleyici ve öğretici olmasına da önem verilmelidir.

Peki 0-3 yaş döneminde çocukların hem ayına uygun hem de çok severek oynadıkları oyuncaklar nelerdir?

0-1 Yaş Oyuncak

İlk aylarında yatağı üzerine asılabilen, hareketli ve sesli, müzikli dönenceler çocuğun en eğlendirici ilk oyuncağı olacaktır. Bebekler, bu dönemde büyük gözleri olan oyuncakları izlemekten ve anne karnı seslerini taklit eden uyku arkadaşlarından da çok hoşlanırlar.

6. aydan sonra, bebeğin oturmaya başlamasıyla, elinde tutabileceği renkli ve sesli çıngıraklar bebekler için en ilgi çeken oyuncaklardır. Ayrıca bu döneme eşlik eden diş çıkarma kaşıntısını azaltacak diş kaşıyıcılı çıngıraklar da vazgeçilmezleridir. 

8-12. aylarda bebeğin emeklemeye başlamasıyla; sesli, ışıklı ve müzikli emekleme arkadaşları harekete ve emeklemeye teşvik eden ve bebeği en eğlendirecek sevilen oyuncaklardır. Renkli, zıplayan, ses çıkartan toplar, ipinden tutulup çekilebilen hayvanlar, araçlar ve çek-bırak arabalar da ilgilerini çekecektir.

1 yaşa yaklaşılan dönemde, her sayfasında ayrı bir figürün yer aldığı, farklı dokular içeren kitapları anne-babaları ile bakmak bebeğin hem kelime dağarcığını geliştirir hem de eğlendirir.

Döküp doldurulabilen oyuncakların içine nesneleri atarken çıkarttıkları gürültüler de bebekleri çok mutlu eder.  

1-3 Yaş Oyuncak

Çocuğun yürümeye başlamasıyla eline geçirdiği eşyaları bir odadan diğerine taşımak en mutlu edici aktivitelerinden biri olacağından; itilebilen, çekilebilen, itildiğinde ses çıkartan, müzik çalan otomobiller, tekerlekli hayvanlar, alışveriş arabaları, küçük bebek arabaları en çok tercih edilen oyuncaklar arasındadır. Üstüne binilen veya itilen arabalar yine bu dönemin favorileri arasındadır.

18. ay ile birlikte çocuğun keşif ve icatlar dönemi başlayacağından; bloklar, kutular ve yaşına uygun boyutta legolar çocuğun en sevdiği oyuncakları olacaktır.

2 yaştan itibaren çevrelerinde yaşadıkları günlük olayları taklit etmeye başladıklarından çocukların bu dönem için en sevdiği oyuncaklar dramatik oyunlarında kullanabilecekleri bebekler, kuklalar, mutfak malzemeleri, tamir aletleri, temizlik malzemeleri ve doktor araç gereçleridir.

Oyuncak arabalar, trenler, tren yolları, her türlü müzik aleti de onları çok mutlu edecektir. Oyun hamurlarıyla oynamak ve boya kalemleri ile karalama yapmak ise en büyük zevkleri olacaktır.

Yine bu dönemde kum ve su, çocukların en sevdikleri oyun malzemeleridir. Çocuklar bu dönemde kovaya kum doldurup boşaltmaktan kumu su ile karıştırmaktan çok mutlu olurlar.

 


 

Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekiyor
yok hayir
yok hayir 28 Şubat 2018
oglum 1 yasnda ama hoc oyuncaklaryla oynamiyo tencere kasik ilgisni daha cok cekiyo napabilirim

Diğer Makaleler